Enterococcus hirae a Barnesiella intestinihominis zesilují účinky chemoterapie

18. 10. 2016

Francouzští vědci identifikovali dva druhy bakterií, které zesilují imunomodulační účinky cyklofosfamidu (CTX), běžně používaného v chemoterapii. Jejich výsledky, právě publikované v časopisu Immunology, ukazují, že odpověď CD4 T-lymfocytů na E. hirae a B. intestinihominis je prediktorem delšího přežití bez progrese (PFS) pacientů s karcinomem plic a ovaria léčených pomocí CTX.

Účinnost CTX závisí na přítomnosti střevních bakterií. Dosud však nebylo známo, jaké druhy bakterií se na imunitním protinádorovém působení podílejí ani jakými mechanismy.

Francouzský tým ukázal, že do terapeutického účinku CTX jsou zapojeny Enterococcus hirae a Barnesiella intestinihominis. Podařilo se prokázat, že E. hirae obnovuje účinnost CTX u myší léčených antibiotiky a že obě bakterie zvyšují protinádorovou imunitní odpověď u preklinických modelů. Dále zjistili, že protein NOD2 exprimovaný v periferních leukocytech, který rozpoznává přítomnost bakterií, tlumí biologickou aktivitu E. hirae a B. intestinihominis a imunitní protinádorové účinky CTX. Zatímco E. hirae se přesouvá z tenkého střeva do sekundárních lymfatických orgánů a zvyšuje poměr CD8/regulačních T-lymfocytů v nádoru, B. intestinihominis se hromadí v tlustém střevě a podporuje infiltraci nádorové tkáně γδ T-lymfocyty, jež produkují interferon γ. Analýza imunitní odpovědi periferních T-lymfocytů na E. hirae a B. intestinihominis u 38 pacientů s karcinomem ovaria nebo plic léčených CTX pak ukázala pozitivní korelaci s PFS.

Podle slov člena týmu dr. Mathiase Chamaillarda tyto výsledky ukazují, že je možné zlepšit protinádorovou léčbu suplementací těmito tzv. onkoprobiotiky nebo jejich biologicky aktivními metabolity, které zvyšují účinnost chemoterapie.

(zza)

Zdroj: Daillère R., Vétizou M., Waldschmitt N. et al. Enterococcus hirae and Barnesiella intestinihominis facilitate cyclophosphamide-induced therapeutic immunomodulatory effects. Immunity 2016 Sep 28, pii: S1074-7613(16)30378-8, doi: 10.1016/j.immuni.2016.09.009 [Epub ahead of print].Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se