Screening nádorů prsu v České republice
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Skovajsová M. Screening nádorů prsu v České republice. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 87. ISBN 978-80-7345-310-7

Předložená knížka podává ucelený obraz screeningu nádoru prsu v České republice. Je určena především skupině ambulantních gynekologů, kteří jsou kompetentní indikovat screeningové mamografické vyšetření u žen. Informace o screeningu jsou komplexní a jsou řazeny logicky za sebou. Standardnímu screeningu předcházel šedý screening a pilotní projekty, které ale pokrývaly pouze část ženské populace. Organizace českého screeningu vyžadovala stanovení přísných pravidel pro definici screeningových center včetně přístrojového a personálního vybavení. Zaručuje se tím kvalita screeningových center. Screeningová centra v ČR jsou rozložena tak, aby bylo vyšetření dostupné pro všechny ženy v ČR.

Publikace dává přehled o použití zobrazovacích metod v rámci screeningu nádoru prsu. Mamografie je základní vyšetřovací metoda screeningu, která je u pacientek s denzní žlázou doplněna ultrazvukovým vyšetřením, v indikovaných případech i magnetická rezonance. Sledování ukazatelů kvality screeningových center je neodmyslitelnou součástí kontroly kvality poskytovaných služeb. K hlavním ukazatelům patří trvání diagnostického procesu, počet screeningových vyšetření v centru, počet diagnostikovaných nádorů, podíl doplňujících vyšetření, podíl žen zvaných na doplňující vyšetření, míra invazivních diagnostických zákroků a zastoupení jednotlivých klinických stadií karcinomu prsu v době diagnózy.

Jednou z podmínek fungování screeningových center je sběr dat a následně datový audit. O účinnosti screeningu musejí být přesvědčeni hlavně lékaři indikující screeningovou mamografii, tedy gynekolog a praktický lékař. Padesátiprocentní účast ve screeningu nádoru prsu byla poprvé v roce 2008, do té doby byla nižší. K vyšší účinnosti screeningu je potřeba v ČR dosáhnout ještě vyšší účast. K tomu je potřeba zavést adresné zvaní pacientek, o kterém se v ČR vedou dlouho diskuze, zatím však nebylo realizované.

Publikace bude určitě přínosná pro gynekology i praktické lékaře a pomůže pochopit důležitost účasti českých žen ve screeningu.

prim. MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

www.mou.cz

e-mail: cechmanova@mou.cz

Doručeno do redakce: 15. 2. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se