Screening nádorů prsu v České republice
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Skovajsová M. Screening nádorů prsu v České republice. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 87. ISBN 978-80-7345-310-7

Předložená knížka podává ucelený obraz screeningu nádoru prsu v České republice. Je určena především skupině ambulantních gynekologů, kteří jsou kompetentní indikovat screeningové mamografické vyšetření u žen. Informace o screeningu jsou komplexní a jsou řazeny logicky za sebou. Standardnímu screeningu předcházel šedý screening a pilotní projekty, které ale pokrývaly pouze část ženské populace. Organizace českého screeningu vyžadovala stanovení přísných pravidel pro definici screeningových center včetně přístrojového a personálního vybavení. Zaručuje se tím kvalita screeningových center. Screeningová centra v ČR jsou rozložena tak, aby bylo vyšetření dostupné pro všechny ženy v ČR.

Publikace dává přehled o použití zobrazovacích metod v rámci screeningu nádoru prsu. Mamografie je základní vyšetřovací metoda screeningu, která je u pacientek s denzní žlázou doplněna ultrazvukovým vyšetřením, v indikovaných případech i magnetická rezonance. Sledování ukazatelů kvality screeningových center je neodmyslitelnou součástí kontroly kvality poskytovaných služeb. K hlavním ukazatelům patří trvání diagnostického procesu, počet screeningových vyšetření v centru, počet diagnostikovaných nádorů, podíl doplňujících vyšetření, podíl žen zvaných na doplňující vyšetření, míra invazivních diagnostických zákroků a zastoupení jednotlivých klinických stadií karcinomu prsu v době diagnózy.

Jednou z podmínek fungování screeningových center je sběr dat a následně datový audit. O účinnosti screeningu musejí být přesvědčeni hlavně lékaři indikující screeningovou mamografii, tedy gynekolog a praktický lékař. Padesátiprocentní účast ve screeningu nádoru prsu byla poprvé v roce 2008, do té doby byla nižší. K vyšší účinnosti screeningu je potřeba v ČR dosáhnout ještě vyšší účast. K tomu je potřeba zavést adresné zvaní pacientek, o kterém se v ČR vedou dlouho diskuze, zatím však nebylo realizované.

Publikace bude určitě přínosná pro gynekology i praktické lékaře a pomůže pochopit důležitost účasti českých žen ve screeningu.

prim. MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

www.mou.cz

e-mail: cechmanova@mou.cz

Doručeno do redakce: 15. 2. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se