Kardiometabolický syndrom. Průvodce ošetřujícího lékaře
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Rosolová H. Kardiometabolický syndrom. Průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 101. ISBN 978-80-7345-300-8

Nakladatelství Maxdorf pokračuje ve vydávání publikací v šikovném kapesním formátu – tentokrát jde o knihu věnovanou závažnému syndromu, znamenajícímu pro své nositele nejen vysoké metabolické (predaibetický stav), ale i kardiovaskulární riziko. Vzhledem k tomu je zde místo původního označení metabolický syndrom použito výstižnější označení kardiometabolický syndrom (KMS). Autorka uvádí historii vzniku konceptu metabolického syndromu, vývoj i problematiku kritérií pro jeho definici a epidemiologickou situaci v různých populacích. Jsou prezentovány nejnovější poznatky o patofyziologii KMS (inzulinová rezistence, prozánětlivý , protrombogenní a proaterogenní stav). V kapitole věnované hlavním rizikům KMS jsou uvedeny souvislosti zejména se vznikem kardiovaskulárních onemocnění, diabetu 2. typu, dále se syndromy polycystických ovarií a spánkové apnoe, vše dokumentováno výsledky řady studií. Pozornost je věnována také reziduálnímu riziku představovanému aterogenní dyslipidemií, která tvoří jedno z kritérií definice KMS. V samostatných kapitolách jsou uvedeny další závažné přidružené choroby s KMS – nealkoholová steatohepatitida, nádorová onemocnění a deprese. V kapitole věnované léčbě KMS je zdůrazněna změna životního stylu (nekouření, pohybová aktivita, dieta a kompenzace stresu) a jsou uvedeny zásady farmakoterapie vyjádřených rizikových faktorů KMS (prehypertenze, aterogenní dyslipidemie, poruchy glukózového metabolizmu a obezity). V závěru autorka upozorňuje na některé chyby a omyly zvláště v diagnostice KMS (měření obvodu pasu, krevního tlaku, odběr krve na vyšetření lipidů) a zdůrazňuje význam edukace a volby vhodné farmakoterapie. I přes určité změny názorů, které výzkum patogeneze a léčby KMS doprovázejí, zůstává nutnost aktivně vyhledávat (již v primární prevenci) vysoce rizikové jedince a co nejdříve zahájit nefarmakologickou léčbu.

Publikace je velmi užitečným pomocníkem a průvodcem ošetřujícího lékaře zvláště v oborech interních a praktického lékařství. Mezi bonusy patří obrázky, grafy a tabulky, které dokumentují přehledný a dobře čtivý text a formát „do kapsy“.

as. MUDr. Hana Svačinová, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: hana.svacinova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 23. 1. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se