Komentář k článku
Chronická dušnost:
diagnostika a hodnocení


Autoři: MUDr. Kos Stanislav, CSc.
Vyšlo v časopise: Svět praktické medicíny, 2, 2021, č. 1, s. 22
Kategorie: Medicína ve světě: komentář

Souhrn

Článek je určen pro praktické lékaře, ke kterým často přicházejí nemocní s dýchacími potížemi, zvláště s dušností. Při hodnocení doporučených postupů je potřebné přihlédnout k odlišnostem při poskytování péče – diagnostické i léčebné – v podmínkách amerického a českého zdravotnictví. Vzhledem k dobré dostupnosti vyšetření u specialistů u nás praktický lékař obvykle neprovádí spirometrické vyšetření nebo pulzní oxymetrii.

Článek uvádí základní příčiny dušnosti – převážně v kardiopulmonální oblasti, méně se zmiňuje o jejích dalších příčinách, např. o metabolických, endokrinních, hematologických a dalších onemocněních. Důležitá je zmínka o iatrogenních příčinách dušnosti, zejména vlivu medikace užívané pro jiné choroby, na což se málo myslí. V diagramu doporučených vyšetření při podezření na jiné příčiny dušnosti než kardiální a plicní by bylo možné uvést řadu dalších postupů, které by však v českých podmínkách prováděli specializovaní odborníci, což je také uvedeno v dalším textu jako Další testování (vyšetření).

V kapitole o léčbě je věnována velká pozornost dlouhodobé domácí oxygenoterapii (DDOT), jejíž indikace má však u nás jiná kritéria a podmínky, které je možné najít na www.pneumologie.cz v sekci guidelines (Chlumský J. Doporučení pro indikaci a provádění dlouhodobé domácí oxygenoterapie (DDOT) dostupné přímo z: www.pneumologie.cz/ upload/1583105807.1309.pdf). Pro zájemce o problematiku dušnosti je možné doporučit knihu prof. Vladimíra Vondry Dušnost. Problém mnoha oborů, kterou vydala Mladá fronta v roce 2015 (Von dra V. Dušnost. Problém mnoha oborů. Praha: Mladá fronta, 2015.).

MUDr. Stanislav Kos, CSc.

člen výboru ČPFS ČLS JEP


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Svět praktické medicíny

Číslo 1

2021 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se