ÚVOD


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (Suppl 2): 5.

Tato doporučení jsou založena na nejnovějších poznatcích z oblasti gastroenterologie dětí i dospělých a vychází z doporučení odborných společností (ECCO, ESPGHAN, BSPGHAN).

V oblasti diagnostiky je v současné době kladen velký důraz na kompletní vyšetření dítěte s podezřením na nespecifický střevní zánět (IBD), včetně zobrazení tenkého střeva – optimálně magneticko-rezonanční enterografií (MRE). Důraz je kladen na důkladné vyšetření intestinálních (abscesy, píštěle, striktury) a extraintestinálních (primární sklerozující cholangoitida (PSC), artritida) komplikací IBD. V rutinní praxi je již zavedeno vyšetřování fekálního kalprotektinu, který se využívá k průběžné optimalizaci terapie a hodnocení zánětlivé aktivity. Podrobně jsou v doporučeních zmiňována specifika ulcerózní kolitidy (UC) u dětí včetně atypických fenotypů.

V oblasti terapie IBD je u Crohnovy nemoci (CD) kladen velký důraz na užití exkluzivní enterální výživy (EEV) v indukci remise a na časné zahájení imunosupresivní léčby – azathioprin (AZA). U dětí s UC určuje způsob léčby lokalizace onemocnění a jeho klinická závažnost. Protože však asi 80–90 % dětí má pankolitidu, je to potom klinická závažnost (index PUCAI), která hlavní měrou určuje způsob léčby. V indukci remise UC jsou nadále používány kortikosteroidy (KS) a aminosalicyláty včetně rektálních forem, vzhledem k častému výskytu pankolitidy u dětí je doporučeno v udržovací terapii také včas zahájit léčbu imunosupresivy. Podrobně jsou popsány indikace pro biologickou léčbu CD i UC, která by měla být nadále centralizována. Doporučená strategie léčby CD a UC u dětí je uvedena na schématu 1 a 2 (viz str. 7 a 8).

Samostatné kapitoly doporučení jsou věnovány chirurgické léčbě, která by měla být prováděna zkušeným proktochirurgem a typ výkonu by měl být uvážlivě volen podle nejmodernějších poznatků a doporučených postupů. Před chirurgickým výkonem je zcela zásadní, aby měl pacient provedena všechna nezbytná vyšetření k určení typu a rozsahu onemocnění.

Zvláštní pozornost je věnována také tzv. neklasifikovatelnému zánětlivému střevnímu onemocnění (IBDU) a pacientům, u nichž se střevní zánět projeví do 2 let věku. Kapitola o léčbě anemie podává praktické informace k parenterální i perorální suplementaci železa.


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Článek LITERATURA

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo Suppl 2

2012 Číslo Suppl 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Kožní toxicita cílené terapie inhibitory EGFR a VEGF
nový kurz
Autoři: MUDr. Karolína Svobodová

Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Biologická léčba Crohnovy nemoci
Autoři: MUDr. Přemysl Falt, Ph.D.

Pacient na antikoagulační léčbě v akutní situaci
Autoři: MUDr. Jana Michalcová

Kopřivka a její terapie
Autoři: MUDr. Petra Brodská

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se