ÚVOD


Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (Suppl 2): 5.

Tato doporučení jsou založena na nejnovějších poznatcích z oblasti gastroenterologie dětí i dospělých a vychází z doporučení odborných společností (ECCO, ESPGHAN, BSPGHAN).

V oblasti diagnostiky je v současné době kladen velký důraz na kompletní vyšetření dítěte s podezřením na nespecifický střevní zánět (IBD), včetně zobrazení tenkého střeva – optimálně magneticko-rezonanční enterografií (MRE). Důraz je kladen na důkladné vyšetření intestinálních (abscesy, píštěle, striktury) a extraintestinálních (primární sklerozující cholangoitida (PSC), artritida) komplikací IBD. V rutinní praxi je již zavedeno vyšetřování fekálního kalprotektinu, který se využívá k průběžné optimalizaci terapie a hodnocení zánětlivé aktivity. Podrobně jsou v doporučeních zmiňována specifika ulcerózní kolitidy (UC) u dětí včetně atypických fenotypů.

V oblasti terapie IBD je u Crohnovy nemoci (CD) kladen velký důraz na užití exkluzivní enterální výživy (EEV) v indukci remise a na časné zahájení imunosupresivní léčby – azathioprin (AZA). U dětí s UC určuje způsob léčby lokalizace onemocnění a jeho klinická závažnost. Protože však asi 80–90 % dětí má pankolitidu, je to potom klinická závažnost (index PUCAI), která hlavní měrou určuje způsob léčby. V indukci remise UC jsou nadále používány kortikosteroidy (KS) a aminosalicyláty včetně rektálních forem, vzhledem k častému výskytu pankolitidy u dětí je doporučeno v udržovací terapii také včas zahájit léčbu imunosupresivy. Podrobně jsou popsány indikace pro biologickou léčbu CD i UC, která by měla být nadále centralizována. Doporučená strategie léčby CD a UC u dětí je uvedena na schématu 1 a 2 (viz str. 7 a 8).

Samostatné kapitoly doporučení jsou věnovány chirurgické léčbě, která by měla být prováděna zkušeným proktochirurgem a typ výkonu by měl být uvážlivě volen podle nejmodernějších poznatků a doporučených postupů. Před chirurgickým výkonem je zcela zásadní, aby měl pacient provedena všechna nezbytná vyšetření k určení typu a rozsahu onemocnění.

Zvláštní pozornost je věnována také tzv. neklasifikovatelnému zánětlivému střevnímu onemocnění (IBDU) a pacientům, u nichž se střevní zánět projeví do 2 let věku. Kapitola o léčbě anemie podává praktické informace k parenterální i perorální suplementaci železa.


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Článek LITERATURA

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo Suppl 2

2012 Číslo Suppl 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se