14 – Udržovací léčba UC – aminosalicyláty


Autoři: MUDr. Miroslava Adamcová 1;  MUDr. Milan Bajer, Ph.D. 2;  MUDr. Kateřina Bajerová, Ph.D. 2;  Doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D. 1;  MUDr. Petr Dědek, Ph.D. 3;  MUDr. Ondřej Hradský, Ph.D. 1;  MUDr. Eva Karásková 4;  MUDr. Lucie Kavalcová 5;  MUDr. Katarína Mitrová 1;  MUDr. Silvie Netvalová 6;  Prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc. 1;  Doc. MUDr. Oldřich Pozler, CSc. 3;  MUDr. Jan Schwarz 7;  MUDr. Peter Szitányi, Ph.D. 8;  Prof. MUDr. Richard Škába, CSc. 5;  MUDr. Astrid Šuláková 9
Působiště autorů: Pediatrická klinika UK 2. LF a FN Motol, Praha 1;  Pediatrická klinika, FN Brno 2;  Dětská klinika, FN a LF UK, Hradec Králové 3;  Dětská klinika LP UP a FN Olomouc 4;  Klinika dětské chirurgie UK 2. LF a FN Motol, Praha 5;  Pediatrická klinika TNsP, Praha 6;  Dětská klinika FN a LF UK, Plzeň 7;  Klinika dětského a dorostového lékařství UK 1. LF a VFN, Praha 8;  Klinika dětského lékařství OU LF a FN Ostrava 9
Vyšlo v časopise: Čes-slov Pediat 2012; 67 (Suppl 2): 27-28.

Vedoucí redaktor textu: doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D.

1. Perorální 5-ASA je doporučena jako první volba udržovací terapie u mírné UC.

2. Monoterapie lokálními 5-ASA může být dostatečná u vybraných pacientů s mírnou až středně závažnou proktitidou.

3. Není známo, zda je výhodné kombinovat terapii 5-ASA s thiopuriny nebo s BL, ale obecně je tento postup doporučován vzhledem k výbornému bezpečnostnímu profilu 5-ASA a jejich vysoké účinnosti u UC, včetně snížení rizika karcinomu.

4. 5-ASA mohou částečně inhibovat aktivitu TPMT a tím zvyšovat hladiny 6-TG. Kombinovaná léčba také může snížit compliance pacienta.

Strategie léčby

Z aminosalicylátů je používán mesalazin a sulfasalazin. Vedlejší účinky u sulfasalazinu jsou častější. Sulfasalazin může být vhodný při artropatiích. Kombinovaná p.o. a lokální léčba 5-ASA je účinnější než jen léčba p.o. a proto by lokální léčba doprovázející léčbu p.o. měla být při zhoršení pacientům nabídnuta. Ukončení terapie lze zvážit u mírné formy po 2 letech trvání remise.

Dávkování aminosalicylátů

  • Mesalazin p.o.: 60–80 mg/kg/den (do celkové dávky 4,8 g/den) ve dvou dávkách (lze i v jedné denní dávce pro zvýšení compliance – ačkoli u dětí to nebylo experimentálně potvrzeno). Není důkaz, že by některá p.o. podávaná léková forma mesalazinu byla účinnější než jiná.
  • Mesalazin rektálně: 25 mg/kg/den do celkové dávky 1 g v jedné denní dávce.
  • Sulfasalazin p.o.: 40–60 mg/kg/den (do celkové dávky 4 g/den) ve dvou denních dávkách (mohou být použity i dávky vyšší). Postupné navyšování dávky sulfasalazinu snižuje množství vedlejších účinků.
  • Maximální kombinovaná perorální a rektální dávka by neměla překračovat 150 % standardní p.o. dávky nebo 6,4 g/den.

Kombinovaná terapie

Není známo, zda je výhodné kombinovat terapii 5-ASA s thiopuriny, ale obecně je tento postup doporučován vzhledem k výbornému bezpečnostnímu profilu 5-ASA a jejich vysoké účinnosti u UC, včetně snížení rizika karcinomu. Je však třeba mít na paměti, že 5-ASA mohou částečně inhibovat aktivitu TPMT a tím zvyšovat hladiny 6-TG. Navíc zvýšení množství léků podávaných pacientovi může snížit jeho compliance.

Není známo, zda je výhodné kombinovat terapii 5-ASA s BL, ale vzhledem k možným přínosům (včetně pravděpodobné redukce rizika karcinomu) a dobrému bezpečnostnímu profilu 5-ASA není námitek proti kombinované terapii u UC.

Podrobnější informace o terapii aminosalicyláty (nežádoucí účinky, laboratorní sledování) jsou uvedeny v kapitole o indukční léčbě UC.


Štítky
Neonatologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Článek LITERATURA
Článek ÚVOD

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská pediatrie

Číslo Suppl 2

2012 Číslo Suppl 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více