Kontroverzní otázky karcinomu prostaty


Controversial Opinions in the Prostate Cancer Treatment

Attitude to prostate cancer topics has developed during last several decades explosively. Vast amount of information also brings flood of controversial opinions. Development in spiral upwards could only result from discussion based on evidence. We have not yet been able to achieve a primary prevention of the disease. Much information is promising and doubtlessly represents large potential. As the detection of cases in the early stage increases, the diagnosis of less aggressive or non aggressive forms, that need not to be radically treated, increases as well. We have a chance, though still limited, to differentiate forms of the disease more precisely than whenever before and the precise diagnostics should be included into the daily clinical practice. Surgical techniques have been developed and improved. It is necessary to adopt and use them because it can further improve already relatively good surgical results. 

Key words:
prostate cancer, controversies, preventions, early diagnosis.


Autoři: D. Pacík
Působiště autorů: Urologická klinika LF MU a FN, Brno
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2007; 146: 771-775
Kategorie: Původní práce

Souhrn

Přístup k problematice karcinomu prostaty se během posledních několika desetiletí explozivně vyvíjí. Obrovské množství informací však přináší také záplavu i protichůdných názorů. Jedině z diskuze založené na vědeckých základech může rezultovat vývoj ve spirále vzhůru. Primární prevence tohoto onemocnění zatím nejsme schopni dosáhnout, i když řada informací vyznívá velmi slibně a představuje nemalý a nepochybný potenciál. S nárůstem detekce onemocnění ve včasném stadiu narůstá diagnóza u významného množství méně agresivních či neagresivních nádorů, které jsou však zcela zbytečně radikálně léčeny. Možnosti jejich rozlišení dnes jsou, i když stále limitované, tak rozhodně daleko přesnější než kdykoliv před tím a je třeba je zavzít do každodenní klinické praxe. Operační techniky se vyvíjejí a zdokonalují. Je třeba se s nimi seznamovat a používat, protože umožňují další zlepšování již tak poměrně dobrých operačních výsledků. 

Klíčová slova:
karcinom prostaty, kontroverze, prevence, časná diagnóza.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se