Každý pátý ukrajinský vězeň je HIV pozitivní

2. 1. 2015

Průzkum provedený na Ukrajině ukázal, že 19 % vězňů, kteří měli být brzy propuštěni z vězení, mělo pozitivní výsledek testu na HIV, přičemž polovina z nich o své HIV pozitivitě nevěděla. Užívání injekčních drog bylo jedním z faktorů, které pozitivně korelovaly s HIV pozitivitou. Výsledky této studie ukazují na urgentní potřebu rutinního testování vězňů na HIV a zvýšení dostupnosti substituční léčby závislosti na opioidech a antiretrovirové léčby ve věznicích.

Jednalo se o národní průzkum provedený vědci z USA, v rámci kterého byla mezi červnem a listopadem 2011 testována séra vězňů ze 13 ukrajinských věznic krátce před propuštěním. Ze 402 testovaných byla u 78 (19,4 %) zjištěna séropozitivita na HIV a 38 (50,7 %) z nich o nákaze virem HIV nevědělo. S infekcí HIV nezávisle korelovalo injekční užívání drog, ženské pohlaví, předchozí pobyt ve vězení a původ z jižní Ukrajiny. Vězni, kteří o své HIV pozitivitě věděli, uváděli významně častěji rizikové chování v sexuální oblasti a při užívání drog než vězni, kteří o svém stavu nevěděli.

Tato studie ukázala, že minimálně ve východní Evropě je třeba testovat vězně na HIV rutinně, nikoliv jen podle předpokládaného rizika a rozšířit možnosti substituční léčby a antiretrovirové léčby ve věznicích. To je cesta, jak snížit riziko šíření infekce HIV mezi vězni a po jejich propuštění i dále.

(zza)

Zdroj: Azbel L., Wickersham J. A., Grishaev Y., et al. Correlates of HIV infection and being unaware of HIV status among soon-to-be-released Ukrainian prisoners. J Int AIDS Soc. 2014 Sep 10; 17: 19005. doi: 10.7448/IAS.17.1.19005. eCollection 2014.

 

 Štítky
Adiktologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se