Hladiny CRP a CRP genotypizace u dětských pacientů s nespecifickými střevními záněty – vliv na fenotyp onemocnění, průběh nemoci a odpověď na léčbu

20. 3. 2015

C-reaktivní protein (CRP) je reaktant akutní fáze. Dětští pacienti s nespecifickými střevními záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) se od dospělých pacientů liší fenotypem onemocnění, zánětlivým profilem i odpovědí na léčbu.

C-reaktivní protein (CRP) je reaktant akutní fáze. Dětští pacienti s nespecifickými střevními záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) se od dospělých pacientů liší fenotypem onemocnění, zánětlivým profilem i odpovědí na léčbu. Autoři studie publikované v prestižním časopise Inflammatory Bowel Diseases předpokládali, že průběh nemoci u jednotlivých pacientů lze předem odhadnout z hodnot CRP a CRP genotypu.

Autoři do studie zahrnuli 465 dětských pacientů s IBD, kterým bylo onemocnění diagnostikováno ve věku < 17 let. Fenotypizace onemocnění byla prováděna průběžně během každé kontroly, hladiny CRP byly stanoveny minimálně v době diagnózy a poté před zahájením biologické léčby, pokud byla plánována. Autoři ve studii zkoumali šest polymorfizmů spojených s genem pro CRP (rs1935193, rs1130864, rs1205, rs1417938, rs11265263 a rs1800947).

CRP haplotyp (ATGCTC) se lišil u pacientů diagnostikovaných ve věku < 10 let, polymorfizmus rs1205T byl častější u pacientů s Crohnovou chorobou (p = 0,009). Tři polymorfizmy v genu pro CRP byly asociovány se zvýšenými hladinami CRP v době diagnózy (rs1205, rs1130864 a rs1417938). Genotyp CRP nebyl u Crohnovy choroby spojen s fenotypem onemocnění ani jeho průběhem. CRP v době diagnózy bylo častěji zvýšeno u pacientů s Crohnovou chorobou (63 %) než ulcerózní kolitidou (22 %), p < 0,0001. Zvýšené CRP v době diagnózy bylo u pacientů s Crohnovou chorobou spojeno s vyšším rizikem progrese onemocnění až k chirurgickému řešení (p < 0,0001) a potřebou léčby azathioprinem (p = 0,002). Hladina CRP ani genotyp CRP neměly žádný vliv na výsledek léčby inhibitory TNF-α.

Hladiny CRP v době diagnózy a CRP genotyp se mezi pediatrickými pacienty s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou liší, vyšší zánětlivá aktivita v době diagnózy je přitom většinou spojena s horší prognózou.

(epa)

Zdroj: Henderson P., Kennedy N. A., Van Limbergen J. E., et al. Serum C-reactive Protein and CRP Genotype in Pediatric Inflammatory Bowel Disease: Influence on Phenotype, Natural History, and Response to Therapy. Inflamm Bowel Dis. 2015 Jan 29. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se