Rosuvastatin má srovnatelný účinek se čtyřikrát vyšší dávkou atorvastatinu

13. 9. 2016

Rosuvastatin a atorvastatin patří k často předepisovaným statinům. Který z nich je účinnější? Nemá jeho vyšší potence i stinnou stránku ve formě nežádoucích účinků?

Metaanalýza publikovaná v American Journal of Cardiology si kladla za cíl porovnání těchto dvou látek, konkrétně vztahu mezi jejich dávkou, mírou snížení LDL-cholesterolu a výskytem krátkodobých nežádoucích příhod (short-term adverse events).

Přínosy a rizika statinů

Metaanalýza porovnávala přínos a rizika různých poměrů dávek obou látek. Přínos léčby byl hodnocen podle procentuálního snížení LDL-cholesterolu. Mezi hodnocená rizika patřil vznik myalgie, vyšší než trojnásobné zvýšení alaninaminotransferázy nad horní hranici normy, vyšší než desetinásobné zvýšení kreatinkinázy nad horní hranici normy, procentuální změna hodnoty glomerulární filtrace a dále smrt, závažná nežádoucí příhoda a vysazení léčby v důsledku výskytu nežádoucích příhod.

Dávkové poměry

Do metaanalýzy autoři zařadili celkem 25 studií čítajících dohromady téměř 20 tisíc pacientů. Z nich bylo získáno 28 výsledků srovnání poměrů dávek rosuvastatinu proti atorvastatinu 1 : 1, 20 výsledků porovnávajících poměr 1 : 2 a 6 pro poměr 1 : 4.

Vyšší účinnost, stejné riziko

Rosuvastatin snižoval LDL-cholesterol účinněji než stejná (poměr 1 : 1) nebo dvojnásobná dávka (poměr 1 : 2) atorvastatinu; až v poměru 1 : 4 nebyl zaznamenán významný rozdíl v účinku. Riziko výskytu nežádoucích příhod (vyjádřené jako odds ratio) se ani v jednom z dávkových poměrů statisticky významně nelišilo. Tyto výsledky ukazují, že použití rosuvastatinu vede ve srovnání s atorvastatinem k výraznějšímu poklesu LDL-cholesterolu bez zvýšení rizika krátkodobé toxicity.

(luko)

Zdroj: Wlodarczyk J., Sullivan D., Smith M. Comparison of benefits and risks of rosuvastatin versus atorvastatin from a meta-analysis of head-to-head randomized controlled trials. Am J Cardiol 2008 Dec 15; 102 (12): 1654−1662.Štítky
Dětská kardiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Partneři sekce
Sanofi

Nejnovější kurzy
Statiny a jejich specifika
Autoři: Prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.

Vysoké dávky statinů
Autoři: MUDr. Eva Tůmová, Ph.D.

Intervence kardiovaskulárního rizika
Autoři: MUDr. Martina Vaclová, Ph.D.

Současná i nová farmakoterapie hyperlipidémií
Autoři: prof. MUDr. David Karásek, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se