Perorální přípravky mohou snížit náklady na léčbu roztroušené sklerózy

20. 4. 2018

Ekonomická analýza převedení pacientů s roztroušenou sklerózou na perorální léčbu dimethylfumarátem nebo teriflunomidem v madridské nemocnici ukázala finanční úsporu.

Úvod

Zavedení teriflunomidu a dimethylfumarátu rozšířilo terapeutické možnosti u roztroušené sklerózy o perorální přípravky. Španělští autoři se pokusili zhodnotit ekonomický dopad zařazení těchto nových perorálních léků do klinické praxe v univerzitní nemocnici v Madridu (Hospital Universitario Puerta de Hierro Majadahonda).

Sledovaná populace

Jednalo se o retrospektivní observační studii, která využila údaje z elektronické databáze pacientů a z programu lékáren sledujícího výdeje léků. Zařazeni byli nemocní s diagnózou roztroušené sklerózy, kteří v roce 2015 užívali chorobu modifikující léky a byli sledováni nejméně 1 rok.

Výsledky

Náklady na léčbu 125 pacientů, kteří byli převedeni z jiného přípravku na dimethylfumarát nebo teriflunomid, byly po dobu trvání studie o 169 107 eur nižší v porovnání s náklady na léčbu, které by musely být vynaloženy na pokračující podávání předchozího přípravku.

Závěr

Autoři svou práci uzavírají s tím, že teriflunomid a dimethylfumarát přinesly jejich nemocnici jednoznačnou finanční úsporu při léčbě pacientů s roztroušenou sklerózou.

(zza)

Zdroj: Álvarez Ayuso L., Rodríguez Marrodán B., Blasco Quílez M. R. et al. Economic impact of the new oral treatments for multiple sclerosis. Neurologia 2018 Jan 11, pii: S0213-4853(17)30375-4, doi: 10.1016/j.nrl.2017.10.015 [Epub ahead of print].

Navštivte také stránky www.ereska-aktivne.cz.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se