Interferon beta u sekundárně progresivní roztroušené sklerózy

13. 1. 2014

Podávání rekombinantních interferonů β-1a (INFβ-1a) a β-1b (INFβ-1b) je zavedenou součástí terapie pro relaps-remitující roztroušenou sklerózu (RS). Rekombinantní IFNβ jsou v současnosti první linií léčby pro sekundárně progresivní RS (SPRS).

Podávání rekombinantních interferonů β-1a (INFβ-1a) a β-1b (INFβ-1b) je zavedenou součástí terapie pro relaps-remitující roztroušenou sklerózu (RS). Rekombinantní IFNβ jsou v současnosti první linií léčby pro sekundárně progresivní RS (SPRS). Druhý užívaný lék, mitoxantron, má horší profil risk/benefit. Aktuálně publikovaná studie měla odpovědět na otázku, zda INFβ může vést k redukci rizika nemohoucnosti a progrese zhoršování kognice u pacientů se SPRS.

Ve studii byly analyzovány všechny randomizované kontrolované studie s podáváním IFNβ u SPRS publikované v databázi Cochrane. Tyto studie pokrývaly roky 1995–2012. Do analýzy bylo zahrnuto 5 studií se 3 082 pacienty. Po třech letech léčby se ukázalo, že podávání interferonů nevedlo ke zpomalení progrese nemohoucnosti. Byla pozorována jistá redukce počtu pacientů, u kterých došlo k relapsu v průběhu prvních třech let terapie. Analýza ke zhodnocení kognitivních funkcí nebyla proveditelná.

Daná analytická studie ukázala, že podávání INFβ sice nevede k oddálení permanentní nemohoucnosti u pacientů se SPRS, ale může redukovat riziko relapsů. Toto by mohlo ukazovat na fakt, že protizánětlivý efekt IFNβ není schopen předcházet progresi RS, pokud je již jednou nastolena.

(eza)

Zdroj: Mantia L. L., et al. Review: Interferon β for secondary progressive multiple sclerosis: a systematic review. J NEurol Neurosurg Psychiatry 2013 Apr; 84 (4): 420–6; doi: 10.1136/jnnp-2012-303291Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se