Kvantitativní hodnocení velikosti kruhů pod očima u dětí s alergickou rýmou

27. 3. 2009

Kruhy a váčky pod očima jsou způsobeny hromaděním krve nebo dalších tekutin v podočnicovém prostoru. U dětí jsou nejčastěji způsobeny nasální kongescí, záněty oční spojivky, úrazem čela a nosu, operačními výkony v obličeji nebo tumory.

Děti s alergickou rýmou mívají dolní víčka zabarvená modrošedě až purpurově. V anglosaské literatuře je používán výraz „allergic shiners“ (alergické monokly). Jejich podkladem je venostáza při nazální kongesci. Podle Dukova popisu z r. 1930 se monokly objeví nejdříve po 1 roce trvání rýmy. Jsou považovány za důležitý příznak chronické alergické rýmy.

Autoři z Tchaj-wanu provedli počítačové hodnocení digitálních fotografií dětí s alergickou rýmou. Cílem bylo přesně stanovit význam a měnivost monoklů ve vztahu k závažnosti rýmy. Bylo vyšetřeno celkem 249 dětí ve věku 6–12 let, v souboru bylo 126 dětí s alergickou rýmou a 123 zdravých kontrol. Alergická rýma byla potvrzena průkazem zvýšeného celkového a specifického IgE.

Děti byly opakovaně vyšetřeny na Národní univerzitní klinice v Tchaj-wanu, celkem 4× s měsíčními intervaly. Vždy byl digitálním fotoaparátem proveden snímek obličeje a účastníci vyplnili dotazník týkající se příznaků a kvality života s alergickou rýmou. Počítačem byla hodnocena velikost a tmavost monoklů. Výsledky byly statisticky zpracovány.

Monokly byly větší a tmavší u alergiků. Tmavost korelovala s délkou trvání rýmy a se závažností jejích příznaků. Monokly byly tmavší také u pacientů se závažnějšími očními příznaky. Velikost monoklů s příznaky nekorelovala lineárně. Autoři tak objektivním a reprodukovatelným kvantitativním hodnocením potvrdili empirické pozorování. Alergické monokly tmavnou a zvětšují se úměrně trvání a závažnosti příznaků alergické rýmy a zánětu spojivek.

(van)

Zdroj: Chen, CH-H a spol., J Allerg Clin Immunol, 2009, 123, 665–71.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se