Resekce primárního nádoru u kolorektálního karcinomu se synchronními neresekovatelnými metastázami prodlužuje OS i PFS

21. 1. 2015

Analýza 4 studií se pokusila odpovědět na kontroverzní otázku, zda je resekce primárního nádoru u pacientů s kolorektálním karcinomem se synchronními neresekovatelnými metastázami přínosná. Výsledky ukázaly delší celkové přežití (OS) i přežití bez progrese (PFS) u pacientů po provedené resekci.

Do sdružené analýzy bylo zahrnuto 810 pacientů ze studií FFCD-9601, FFCD-2000-05, ACCORD-13 a ML-16987 s kolorektálním karcinomem s neresekovatelnými synchronními metastázami. Z nich podstoupilo před zařazením do studie 59 % (478 pacientů) resekci primárního nádoru. Tito pacienti měli častěji primární nádor kolon, nižší vstupní hodnotu karcinoembryonálního antigenu (CEA) a alkalické fosfatázy a častěji normální počet leukocytů.

Multivariantní analýza provedená pomocí Coxových modelů se stratifikací na studii ukázala, že resekce primárního nádoru souvisí s delším celkovým přežitím (HR = 0,63, p < 0,001). Větší příznivý vliv resekce na celkové přežití byl zjištěn u pacientů s primárním nádorem rekta a s nízkou hladinou CEA. Resekce primárního nádoru byla také nezávisle spojena s delším přežitím bez progrese (HR = 0,82, p < 0,001).

Podle této studie je resekce primárního nádoru u pacientů s kolorektálním karcinomem a synchronními neresekovatelnými metastázami přínosem z hlediska přežití pacientů i progrese onemocnění.

(zza)

Zdroj: Faron M., Pignon J. P., Malka D., et al. Is primary tumour resection associated with survival improvement in patients with colorectal cancer and unresectable synchronous metastases? A pooled analysis of individual data from four randomised trials. Eur J Cancer 2014 Nov 24. pii: S0959-8049(14)01059-4. doi: 10.1016/j.ejca.2014.10.023. [Epub ahead of print]Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se