Z rány se mnohem hůř odstraňuje pěna

3. 10. 2010

Mnoho pacientů popisuje odstraňování pěny, která se používá jako výplň rány při podtlakové terapii ran (negative pressure wound therapy – NPWT), jako velice nepříjemné, až bolestivé. Ověřit rozdíl v účinku pěny a gázy (druhá možnost výplně) na spodinu rány se pokusili lékaři ze Švédska.

Mnoho pacientů popisuje odstraňování pěny, která se používá jako výplň rány při podtlakové terapii ran (negative pressure wound therapy – NPWT), jako velice nepříjemné, až bolestivé. Ověřit rozdíl v účinku pěny a gázy (druhá možnost výplně) na spodinu rány se pokusili lékaři ze Švédska. Své výsledky minulý rok publikovali v odborném periodiku Wounds.

Při jejich pokusu se na vepřových modelech ran použila NPWT s tlakem −75 mmHg nebo −125 mmHg po dobu 72 hodin. Účinek gázy a pěny na ránu byl sledován odebráním bioptických vzorků spodiny rány a přiléhající výplně. Vzorky se barvily hematoxilin-eozinem nebo dle Giemsy a byly histologicky vyšetřeny. Také se zjišťovala síla, která byla potřeba k odstranění výplně z rány.

Tkáň do pěny vrůstá

Síla potřebná k odstranění výplně ze spodiny rány po ukončení podtlakové terapie byla daleko větší v případě pěny. Při použití NPWT došlo k vrůstání tkáně do pěny. Pokud byla jako výplň použita gáza, nedocházelo k tomuto vrůstání vůbec. Pod pěnou byla také nalezena výraznější leukocytární infiltrace, dezorganizace tkáně, přerušení spojů mezi buňkami a větší rozdíly mezi velikostmi jednotlivých buněk. Výsledky byly podobné nezávisle na použité hodnotě tlaku.

Vše souhlasí

Je zřejmé, že právě kvůli vrůstání granulační tkáně do pěny, které je při použití gázy minimální, vyžaduje odstraňování pěny z rány použití větší síly. To je možné vysvětlení praskání spodiny rány a značného dyskomfortu, který pacienti popisují. Také zjištěné rozdíly morfologie tkáně na spodině rány při použití pěny a gázy jsou v souladu s klinickými poznatky o kvalitě granulační tkáně.

(zep)

Zdroj: Ola Borgquist, MD, et al.: Tissue Ingrowth into Foam but Not into Gauze during Negative Pressure Wound Therapy, Wounds, 2009; 21 (11).Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se