Pokroky v genomickém výzkumu nespecifických střevních zánětů

31. 1. 2011

Akademickému světu v oblasti genetického výzkumu vládnou v současné době studie zabývající se celým genomem a usilující o lepší porozumění patogenezi chorob – kupříkladu nespecifických střevních zánětů (IBD). Posledním trendem výzkumu je slučování individuálních genetických studií, čímž se zvyšuje statistická síla a posiluje asociace daného genu s nemocí.

Jedna ze studií prezentovaných na konferenci Digestive Disease Week (DDW) 2010 představovala metaanalýzu celogenomových studií, která zahrnovala více než 6 000 pacientů s Crohnovou chorobou (Crohn’s disease – CD) a 15 000 kontrol. Z téměř 1 milionu jednoduchých nukleotidových polymorfismů (SNP) bylo identifikováno 52 nových lokusů asociovaných s CD s významností P < 1 . 10-5. Při dalším testování v nezávislé replikační kohortě byla potvrzena asociace 33 lokusů s CD, čímž bylo dosaženo kombinované statistické významnosti P < 5,0 . 10-8, která je všeobecně považována za hodnotu dosahující celogenomové významnosti.

Studie zahrnovala mnoho zajímavých genů, včetně těch, které jsou asociovány s jinými autoimunitními poruchami, jako jsou např. celiakie (TAGAP), diabetes (IL2RA, TAGAP), ankylozující spondylitida (ERAP1), roztroušená skleróza (IL2RA), astma (DENND1B) a revmatoidní artritida (TAGAP), což vede k předpokladu společné biologické dráhy zánětlivých onemocnění. Studie se také zabývala biologickými dráhami, jako např. dráhou IL23/IL17 (již dobře známou v patogenezi IBD), a objasnila vnímavost k CD u genů SMAD3 a TAK2, které se uplatňují v regulaci této biologické dráhy.

V podobné studii s ulcerózní kolitidou (UC), zahrnující přes 50 000 pacientů a kontrol, bylo předběžnou analýzou identifikováno 21 nových lokusů pro UC. Zároveň bylo zjištěno, že přibližně polovina lokusů pro UC je společná s CD. Tyto nové lokusy zahrnovaly epiteliální těsné spoje (GA12) a biologickou dráhu IL23/Th17 jako významné procesy v patogenezi UC.

Jedna z velmi dobře provedených studií kandidátních genů identifikovala RAC1 jako další gen vnímavosti k CD. Tento gen se pravděpodobně uplatňuje jako mikrobicidní faktor fungující na principu volných kyslíkových radikálů a může být důležitým mediátorem v léčebném mechanizmu thiopurinů.

Nové studie přinesly poznatky podporující teorii o poruše imunitních mechanizmů v patogenezi CD. Na poli genetického výzkumu IBD dochází k rapidnímu pokroku, nicméně skutečné klinické využití těchto nových objevů nám zatím uniká.

(mik)

Zdroj:

  1. Prezentováno na Digestive Disease Week (DDW) 2010, New Orleans, Louisiana, 1.–5. května 2010.


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se