Nejvýznamnějším důvodem užívání alternativní léčby u onkologických pacientů je vnímání vnější síly

21. 5. 2015

Němečtí autoři nedávno publikovali výsledky výzkumu, ve kterém se pokusili zjistit, co vede onkologické pacienty k užívání doplňkové a alternativní léčby. Řada lékařů souhlasí s užíváním této léčby, protože se domnívá, že pacientům pomáhá zůstat aktivní a cítit kontrolu nad svou nemocí.

Němečtí autoři nedávno publikovali výsledky výzkumu, ve kterém se pokusili zjistit, co vede onkologické pacienty k užívání doplňkové a alternativní léčby. Řada lékařů souhlasí s užíváním této léčby, protože se domnívá, že pacientům pomáhá zůstat aktivní a cítit kontrolu nad svou nemocí. Tento výzkum ovšem ukázal, že hlavním faktorem spojeným s vyhledáváním alternativní a doplňkové léčby u onkologicky léčených pacientů je silný dojem existence vnějšího těžiště kontroly.

Alternativní a doplňkovou léčbu užívá vysoké procento onkologicky nemocných. Tento výzkum byl proveden u 185 pacientů, kteří navštěvovali sérii lekcí věnovaných této léčbě. Účastníci výzkumu vyplňovali standardizovaný dotazník zahrnující otázky o chybějících informacích, alternativní a doplňkové léčbě a validované krátké dotazníky o vnímání nemoci, jejím dopadu, vlastní kontrole nad nemocí a hlavním těžišti kontroly.

Alternativní nebo doplňkovou léčbu užívalo 45 % respondentů. Praktickému lékaři přiznalo její užívání 60 % z nich, onkologům 57 %. Hlavním zdrojem informací o této léčbě byli lékaři, zdravotní sestry, tištěné materiály a internet v přibližně stejném zastoupení. Užívání alternativní a doplňkové léčby, použitý zdroj informací ani informování lékaře o této léčbě nesouvisely s vlivem nemoci na každodenní život, s pociťovanou kontrolou nad nemocí ani s představou vzájemné provázanosti léčby. Významná souvislost byla zjištěna pouze mezi mírou užívání alternativní nebo doplňkové léčby a vnímáním vnějšího těžiště kontroly.

Autoři této práce se domnívají, že jejich zjištění je věc, které by si měli být lékaři vědomi, když konzultují se svými pacienty užívání alternativní nebo doplňkové léčby.

(zza)

Zdroj: Ebel M. D., Rudolph I., Keinki C., et al. Perception of cancer patients of their disease, self-efficacy and locus of control and usage of complementary and alternative medicine. J Cancer Res Clin Oncol. 2015 Feb 22. [Epub ahead of print]Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se