Američanů s nadváhou a obezitou přibývá i přesto, že dodržují dietní doporučení

28. 5. 2015

První komplexní analýza dat NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) ukázala, že přestože u obyvatel USA klesl za posledních 40 let podíl tuků ve stravě a zvýšil se podíl karbohydrátů, počet osob s nadváhou a obezitou dramaticky vzrostl.

NHANES již 50 let provádí měření kalorického příjmu, tělesné výšky a tělesné hmotnosti Američanů. Cílem této studie publikované v květnu 2015 v časopise Nutrition bylo popsat vývoj konzumace živin a body mass indexu (BMI) u dospělé populace v období 1971 až 2011.

Výsledky ukázaly, že Američané se obecně řídí nutričním doporučením, které Americká kardiologická společnost a Ústavy zemědělství, zdravotnictví a sociálních služeb USA vydávají již 40 let. Podíl tuků na celkovém denním kalorickém příjmu klesl ze 45 % na 34 % za cenu zvýšení podílu karbohydrátů z 39 % na 51 %. Ovšem procento Američanů s nadváhou vzrostlo ve stejném období ze 42 % na 66 %.

Z těchto dat vyplývá, že samotné snížení podílu tuků na celkovém kalorickém příjmu není pro snížení výskytu nadváhy a obezity dostačující. Zásadní vliv na zvýšení prevalence obezity bude mít jistě absolutní kalorický obsah zkonzumované potravy, kalorický výdej a zřejmě i poměr nasycených a nenasycených tuků ve stravě. To je v souladu s novým doporučením amerického Poradního výboru pro doporučenou stravu (2015 Dietary Guidelines Advisory Committee) z února 2015, které se již nezaměřuje na snížení celkového množství tuku ve stravě, ale spíše na preferenci nenasycených tuků před nasycenými, protože se ukazuje, že nahrazení tuků karbohydráty s sebou může nést ještě vyšší kardiovaskulární riziko.

(zza)

Zdroj: Cohen E., Cragg M., deFonseka J., et al. Statistical review of US macronutrient consumption data, 1965-2011: Americans have been following dietary guidelines, coincident with the rise in obesity. Nutrition. 2015 May; 31 (5): 727–32. Epub 2015 Feb 24.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se