Zemřel pan profesor Bartoš
(Osobní zprávy)


Autoři: Prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc. 1;  Prof. MUDr. František Saudek, DrSc. 2
Působiště autorů: přednostka Centra diabetologie IKEM a předsedkyně České diabetologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně 1;  přednosta Kliniky diabetologie CD IKEM 2
Kategorie: Vychází pouze online

Dne 10. února 2013 zemřel prof. MUDr. Vladimír Bartoš, DrSc. – uznávaný internista, který se výrazně prosadil na poli lymfologickém, gastroenterologickém a nefrologickém a jehož jméno bylo v posledních 30 letech spjato zejména s moderní českou a slovenskou diabetologií.


Profesor Bartoš byl dlouholetým aktivním členem výboru České a slovenské diabetologické společnosti a v letech 1990–1998 předsedou České diabetologické společnosti. Byl jednou z osobností, jejichž zásluhou vznikl v 80. letech 20. století v tehdejším Československu vládou podporovaný Národní diabetologický program, který byl vůbec prvním programem zaměřeným na zlepšení péče o nemocné s cukrovkou v Evropě. Pan profesor měl nemalé zásluhy na skutečnosti, že se začátkem 80. let minulého století podařilo v tehdejším Československu prosadit hemodialyzačně-transplantační program u nemocných s cukrovkou. Díky jeho odborným, ale i organizačním schopnostem byl v IKEM v roce 1983 zahájen program transplantací pankreatu a postupně zde bylo vybudováno pracoviště schopné poskytnout komplexní víceoborovou péči pacientům s rozvinutými orgánovými komplikacemi diabetu, které bylo základem pro vybudování Centra diabetologie IKEM v dnešní podobě a jehož přednostou byl v letech 1991–1996. Rád učil. Pedagogické činnosti se věnoval velmi intenzivně a řadu let působil jako vedoucí subkatedry diabetologie IPVZ.

Profesor Bartoš byl gentleman, a to je vlastnost v naší proměnlivé době vzácná. My všichni jeho žáci jsme ho měli moc rádi, vážili jsme si ho a jsme mu za mnoho vděční. V posledních 2 letech se náš kontakt s ním omezil pouze na občasný telefonát, protože pan profesor už za námi na „své oddělení“ z rodných Pardubic nemohl dojíždět tak, jak to dělal téměř 40 let. Přesto jsme měli a stále máme pocit, že tu stále je a radí nám, když si nejsme jistí, a napomíná nás svým vlídným humorem, který ho téměř nikdy neopouštěl. Byl výborným pedagogem, který nás dovedl vždy povzbudit a motivovat – byli jsme pro něj všichni „hvězdy“ – a zároveň dovedl být velmi přísný a kritický.

O sobě mluvil spíš málo. Spíše náhodou se pak ukázalo, že ordinoval v nejrůznějších českých městech, ale také v cizině, že byl u první léčby umělou ledvinou v Hradci Králové a u první transplantace ledviny, že jeho otec byl operní zpěvák a od něho se naučil všechny slavné árie, že v New Yorku vyhrál tenisový turnaj o zlatou mízní uzlinu, že gastroskopoval, kanyloval, dialyzoval. A když mu někdo vysvětloval svůj nový experimentální model či klinickou metodu, objevila se nečekaně stará publikace v odborném tisku, kde o tom pan profesor už dávno psal. Potíže s režimem začal mít již v době studií, kdy nedostatečně truchlil po smrti Stalina, a tak i míst a klinik, kde pracoval, vystřídal hodně. Vždy toho ale dokázal využít ke studiu. Množství oddělení, na kterých pracoval, a různorodost specializací, ke kterým přičichl, nakonec přispěla k tomu, že se z něho stal opravdový profesor vnitřního lékařství, jakých je dnes již málo. A to navzdory tomu, že formální titul profesora mohl získat až v roce 1991. Podruhé zkřížil režim cestu tehdy již uznávanému odborníkovi a docentovi v oboru nemocí pankreatu, jater a lymfatického systému v roce 1972, kdy byl profesor Bartoš vyloučen z královéhradecké fakulty a nesměl dále pracovat jako klinik. Tehdy byl přijat na experimentální pracoviště Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze a toho využil pro vývoj unikátního projektu transplantační léčby diabetu. Svými nápady inspiroval skupinu mladých chirurgů a později i internistů se zaměřením na diabetes a jeho úsilí vedlo v roce 1983 k zahájení klinického programu transplantací pankreatu. Potřebám transplantační medicíny přizpůsobil i část I. interní klinické základny IKEM a zásadním způsobem přispěl k rozšíření dialyzační léčby u diabetických pacientů, která tehdy ještě byla pro ně prakticky nedostupná. Konečně v roce 1991 byl jmenován přednostou Kliniky diabetologie a experimentální terapie, jejíž program z velké části vybudoval a která se stala základem dnešního Centra diabetologie IKEM. Pod jeho vedením se v průběhu 90. let minulého století transplantace pankreatu postupně stala zavedeným způsobem léčby diabetu pro vybrané pacienty s výsledky, které odpovídají předním světovým centrům. Zaměření tohoto v České republice ojedinělého diabetologického pracoviště se však neomezovalo jen na transplantační problematiku. Žáci a spolupracovníci pana profesora Bartoše se stali specialisty i v mnohých dalších oblastech diabetologie.


Milý pane profesore,

děkujeme za velkorysost, s jakou jste vedl své pracoviště a přistupoval ke každému z nás. Budeme na Vás vzpomínat a snažit se pracovat tak, abyste na nás mohl být hrdý. Bude nám však určitě chybět Váš vtipný nadhled a životní moudrost, na které jsme si tak zvykli.

Prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.

přednostka Centra diabetologie IKEM a předsedkyně České diabetologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně

Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., přednosta Kliniky diabetologie CD IKEM

e-mail: tepe@medicon.cz

Doručeno do redakce: 11. 3. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se