Cestovní zpráva ESIM 2013, Cappadocia, Turecko (Zprávy z odborných akcí)


Kategorie: Vychází pouze online

Ve dnech 1. 9.–7. 9. 2013 jsem se zúčastnila European School of Internal Medicine 2013 v Cappadocii v Turecku, organizovanou Evropskou internistickou společností. Akce se zúčastnilo 41 mladých internistů, většinou ve specializační přípravě, z 19 zemí Evropy, z Kanady, Izraele a Tuniska.

Program školy byl rozdělen do několika různých sekcí – přednášek, klinicko-patologických seminářů, interaktivních seminářů, workshopů a kazuistických prezentací jednotlivých zemí. Přednášky a klinicko-patologické semináře byly zaměřeny na různé oblasti vnitřního lékařství (metabolizmus železa, metabolizmus vitaminu D, syndrom spánkové apnoe, arteriální hypertenze, problémy v akutní péči, sepse) a přednášela na nich řada zahraničních i domácích profesorů. Některé přednášky a workshopy se věnovaly nejenom klinickým tématům, ale probíraly se i různé pohledy na vzdělávání ve vnitřním lékařství v Evropě, problémy v této oblasti a možnosti jejich řešení. Na klinicko-patologických seminářích se prezentovaly zajímavé kazuistiky většinou z oblasti autoimunitních, revmatologických onemocnění, ale i endokrinních chorob. Během interaktivních seminářů zaměřených na vnitřní prostředí a radiologii byla možnost hlasovat o správné odpovědi, což podněcovalo k široké diskuzi k daným tématům.

Každý den v posledním bloku jednotliví účastníci podle zemí prezentovali kazuistická sdělení. Za Českou republiku jsem prezentovala kazuistiku pacienta s primárním hyperaldosteronizmem vyšetřeným na naší klinice. Během kazuistických sdělení se formou hlasování podněcovala diskuze, která byla často široká a vedla k zajímavým závěrům nejenom co se diferenciální diagnostiky týče, ale byla i ukázkou odlišných přístupů k nemocnému v různých zemích.

Organizace ESIM a koncepce přednášek byly na vysoké úrovni a v neposlední řadě i možnost diskuze na mezinárodní úrovni patří k hlavním přednostem této akce. Účast na ESIM mi přinesla možnost rozšířit své znalosti v řadě podoborů vnitřního lékařství, navázat zahraniční kontakty a také možnost zúčastnit se připravovaného společného výzkumného projektu.

MUDr. Zuzana Šomlóová, Ph.D.

www.vfn.cz

e-mail: zsomloova@gmail.com

Doručeno do redakce: 1. 10. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se