Kožní změny u interních onemocnění
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Cetkovská P, Pizinger K, Štork J Kožní změny u interních onemocnění. Praha: Grada Publishing, a.s., 2010. 240 stran. ISBN 978-80-247-1004-4.


Kniha na 240 stranách obsahuje celkem 12 kapitol, předmluvu, seznam zkratek, seznam literatury a rejstřík.

Kniha je zaměřena na velmi významnou oblast na rozhraní dvou oborů – dermatovenerologie a interní medicíny. Autory jsou renomovaní dermatologové. Když se dermatologie v polovině 19. století v Evropě utvářela jako nový obor, vydělovala se od interní medicíny právě jedinečností kožní symptomatologie u stále dalších nově popisovaných kožních chorobných jednotek. Ale nyní, jak samotní autoři uvádějí, podstatné rozšíření poznatků o patofyziologii nemocí, diagnostice a léčbě, si v české odborné literatuře vynutilo publikaci na současné úrovni s přehledem kožních manifestací u nemocí vnitřních orgánů, změn známých i nově popsaných, změn vznikajících také v souvislosti s léčbou.

Kniha je rozdělena podle jednotlivých orgánových systémů; toto dělení má svůj význam pro jiné lékaře než dermatology a je účelnější než obvyklé dělení podle morfologického principu.

Snaha autorů přispět k lepší diagnostice a léčbě v rámci mezioborové spolupráce je zřejmá a skutečně chvályhodná. Vysoká odborná úroveň knihy byla zajištěna mj. dvojitou recenzí, jednak příslušným interním odborníkem pro danou oblast, jednak recenzí dermatologickou. Mezioborový přesah je značný – do praktického lékařství, interny, neurologie, onkologie, hematologie, transplantologie. Využijí ji studující medicíny. Publikace je pomůckou pro rychlou diagnostickou rozvahu.

Blíže k obsahu. V kapitole věnované kůži a kardiopulmonálním nemocem jsou kromě známých nespecifických kožních projevů u srdečních a plicních nemocí popsány sice vzácné, ale významné vrozené choroby s přítomnou kožní symptomatologií. Velmi dobře jsou v kapitole pojednány souvislosti multisystémové sarkoidózy apod. U chorob periferních tepen, kapilár a žil se např. v případě vaskulitid názorně demonstruje možné multiorgánové postižení se všemi riziky, ale také význam správného posouzení kožní symptomatologie, názorně v případě tzv. hmatné purpury.

U onemocnění zažívacího traktu, např. u zánětlivých střevních chorob, vidíme i u kožních změn důsledky společných mechanizmů v patogeneze. V rámci extraintestinálních manifestací idiopatických střevních zánětů je pěkným příkladem pyoderma gangraenosum u Crohnovy choroby. Rozsáhlé jsou kapitoly věnované kožním projevům u metabolických chorob a žláz s vnitřní sekrecí. Velmi dobře je popsán komplex kožních změn u diabetes mellitus včetně chorobných jednotek s nevyjasněnými patofyziologickými souvislosti vzhledem k diabetu. Jde např. o některé nespecifické granulomatózní záněty jako necrobiosis lipoidica diabeticorum nebo granuloma anulare, vyznačující se mimořádnou úporností.

Další aktuální kapitola je věnována projevům revmatických a autoimunitních onemocnění. Zde je mezioborový průnik zvlášť patrný. Společný mechanizmus chronického zánětu, sdílení určité genetické dispozice, komorbidity, podíl určitých infekčních agens, v některých případech identická léčba u jednotek kožních i interních – to vše činí tuto kapitolu zvláště přitažlivou. V problematice kožních změn u chorob nervové soustavy zaujmou neurokutánní choroby i kožní nemoci s neurologickými komplikacemi.

V oblasti hematoonkologie a onkologie si svůj význam zachovávají paraneoplastické kožní syndromy. Jak autor kapitoly píše – ukazatelem malignity jiných orgánů být mohou, ale tento vztah je značně proměnlivý. Jen vzácně jsou specifické pro určitý nádor. Fakultativní kožní paraneoplazie zahrnují širokou skupinu chorobných jednotek a symptomů. V knize jsou dostatečně popsány.

V kapitole o kožních komplikacích u pacientů po transplantacích je zdůrazněna nejednoznačná symptomatologie některých banálních kožních infekcí i možnost jejich diseminace; dále je pojednána kožní morfologie u diseminovaných metastatických infekcí.

Kožní lékové reakce text uzavírají.

Publikace takto koncipovaná nezbytně vyžaduje odpovídající fotodokumentaci. Tento požadavek je splněn ve vysoké kvalitě a názornosti fotografií. Tabulky zařazené do textu plní svůj smysl a není jich zbytečně mnoho. Literární odkazy jsou dostatečné.

Celkově zanechává kniha velmi dobrý dojem, odpovídá požadavkům doby, je užitečná a použitelná v každodenní praxi odborníky různých specializací.

prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.
www.fnbrno.cz
e-mail: vladimir.vasku@fnbrno.cz

Doručeno do redakce: 8. 4. 2011


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se