Česká urogynekologie: Mělník 1992 – Praha 2012 aneb Krátké pozastavení nad cestou „Mělníka“ do Prahy


Autoři: Jan Zmrhal
Působiště autorů: Urogynekologická společnost a Sekce urogynekologie ČGPS
Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2013; 17(1): 106
Kategorie: Aktuality z gynekologie

Bylo to 3. prosince roku 1992, kdy uspořádalo Gynekologicko-porodnické oddělení na popud jedné ze sponzorujících firem, v čele které tehdy stál Ing. Jiří Horna, CSc., první celostátní workshop s urogynekologickou tematikou pod názvem Praktická urogynekologie Mělník. Na tento 1. ročník bylo přihlášeno 10 přednášek a napočítali jsme 41 účastníků včetně urologů. Akce se zdařila a u odborné veřejnosti se setkala s velmi příznivým ohlasem. I její název se ujal. A tak i v dalších letech proběhly – první čtvrtek v prosinci – v termínu, který se stal tradičním, workshopy. Jejich rozšiřující se obsah, narůstající počet přihlášených přednášek i účastníků vedl pořadatele akce k její pozvolné a přirozené transformaci v celostátní konferenci Urogynekologické společnosti ČR. Počet účastníků se pak již blížil dvěma stovkám a počty odborných sdělení přesahovaly třicítku. Konference se postupně stala hlavním odborným forem Urogynekologické společnosti, byly zde přednášeny nejnovější poznatky v oboru a akce nabyla na prestiži. Významné oživení přineslo zařazení panelových diskusí, debatních klubů a také vyhlašování nejzajímavějšího sdělení konference. Každoročně byly a jsou na konferenci vyhlašovány ceny dotované Urogynekologickou společností. V posledních letech se stalo pěknou tradicí konference udělování čestného členství Urogynekologické společnosti.

Útulné prostředí hotelu Ludmila v Mělníku se postupně stalo poněkud těsným, a tak na přání výboru společnosti, přenesli pořadatelé místo konání do Masarykova kulturního domu s kapacitou sálu tři sta míst a dostatkem prostoru pro expozice sponzorujících společností. Zde se konaly ročníky 2008, 2009 a 2010, tedy XVII.-XIX. konference. XX. konference už byla přenesena do Prahy, kuloárově byla nazývána „Mělník v Praze“, a to ke spokojenosti všech zúčastněných do exkluzivních prostor Clarion Congress Hotelu Prague. Zdá se však, že kuloárové pojmenování konference „Mělník“ bude i nadále v odborné veřejnosti identifikovat tuto akci, a tak místo jejího založení nebude zapomenuto.

Konference XXI. česká urogynekologie 2012 v loňském roce se zúčastnilo v lékařské sekci 300 účastníků, v sekci zdravotních sester 50 účastníků a na konferenci se zaregistrovalo 25 vystavujících společností. Bylo přihlášeno 31 přednášek. Mediálním partnerem kongresu se stal časopis Praktická gynekologie, který uveřejnil v suplementu abstrakta přednášek a souběžně ve svém podzimním čísle (Prakt Gyn 2012; 16(2-4): 129-142) abstrakta z XX. konference v roce 2011 < http://www.praktickagynekologie.cz>.

Když listujeme programy minulých konferencí, můžeme sledovat odborný vývoj urogynekologie v diagnostických postupech i léčebných metodách, ale i individuální vývoj jednotlivých autorů a pracovišť a jejich zaměření. Věřme, že konference Urogynekologické společnosti, ať již „Mělník“, či „Praha“, sehrály svoji úlohu v zachování kontinuity oboru v dobách, kdy řada věcí nebyla tak zcela ujasněna, že mají své místo v odborné veřejnosti a že tradice „první čtvrtek v prosinci“ bude nadále zachována.

Doručeno do redakce dne 26.února 2013

MUDr. Jan Zmrhal, CSc.

jan.zmrhal@fnkv.cz

Gynekologicko-porodnická klinika 3. LF a FNKV, Praha

www.fnkv.cz


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se