Česká urogynekologie: Mělník 1992 – Praha 2012 aneb Krátké pozastavení nad cestou „Mělníka“ do Prahy


Autoři: Jan Zmrhal
Působiště autorů: Urogynekologická společnost a Sekce urogynekologie ČGPS
Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2013; 17(1): 106
Kategorie: Aktuality z gynekologie

Bylo to 3. prosince roku 1992, kdy uspořádalo Gynekologicko-porodnické oddělení na popud jedné ze sponzorujících firem, v čele které tehdy stál Ing. Jiří Horna, CSc., první celostátní workshop s urogynekologickou tematikou pod názvem Praktická urogynekologie Mělník. Na tento 1. ročník bylo přihlášeno 10 přednášek a napočítali jsme 41 účastníků včetně urologů. Akce se zdařila a u odborné veřejnosti se setkala s velmi příznivým ohlasem. I její název se ujal. A tak i v dalších letech proběhly – první čtvrtek v prosinci – v termínu, který se stal tradičním, workshopy. Jejich rozšiřující se obsah, narůstající počet přihlášených přednášek i účastníků vedl pořadatele akce k její pozvolné a přirozené transformaci v celostátní konferenci Urogynekologické společnosti ČR. Počet účastníků se pak již blížil dvěma stovkám a počty odborných sdělení přesahovaly třicítku. Konference se postupně stala hlavním odborným forem Urogynekologické společnosti, byly zde přednášeny nejnovější poznatky v oboru a akce nabyla na prestiži. Významné oživení přineslo zařazení panelových diskusí, debatních klubů a také vyhlašování nejzajímavějšího sdělení konference. Každoročně byly a jsou na konferenci vyhlašovány ceny dotované Urogynekologickou společností. V posledních letech se stalo pěknou tradicí konference udělování čestného členství Urogynekologické společnosti.

Útulné prostředí hotelu Ludmila v Mělníku se postupně stalo poněkud těsným, a tak na přání výboru společnosti, přenesli pořadatelé místo konání do Masarykova kulturního domu s kapacitou sálu tři sta míst a dostatkem prostoru pro expozice sponzorujících společností. Zde se konaly ročníky 2008, 2009 a 2010, tedy XVII.-XIX. konference. XX. konference už byla přenesena do Prahy, kuloárově byla nazývána „Mělník v Praze“, a to ke spokojenosti všech zúčastněných do exkluzivních prostor Clarion Congress Hotelu Prague. Zdá se však, že kuloárové pojmenování konference „Mělník“ bude i nadále v odborné veřejnosti identifikovat tuto akci, a tak místo jejího založení nebude zapomenuto.

Konference XXI. česká urogynekologie 2012 v loňském roce se zúčastnilo v lékařské sekci 300 účastníků, v sekci zdravotních sester 50 účastníků a na konferenci se zaregistrovalo 25 vystavujících společností. Bylo přihlášeno 31 přednášek. Mediálním partnerem kongresu se stal časopis Praktická gynekologie, který uveřejnil v suplementu abstrakta přednášek a souběžně ve svém podzimním čísle (Prakt Gyn 2012; 16(2-4): 129-142) abstrakta z XX. konference v roce 2011 < http://www.praktickagynekologie.cz>.

Když listujeme programy minulých konferencí, můžeme sledovat odborný vývoj urogynekologie v diagnostických postupech i léčebných metodách, ale i individuální vývoj jednotlivých autorů a pracovišť a jejich zaměření. Věřme, že konference Urogynekologické společnosti, ať již „Mělník“, či „Praha“, sehrály svoji úlohu v zachování kontinuity oboru v dobách, kdy řada věcí nebyla tak zcela ujasněna, že mají své místo v odborné veřejnosti a že tradice „první čtvrtek v prosinci“ bude nadále zachována.

Doručeno do redakce dne 26.února 2013

MUDr. Jan Zmrhal, CSc.

jan.zmrhal@fnkv.cz

Gynekologicko-porodnická klinika 3. LF a FNKV, Praha

www.fnkv.cz


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více