-
Články
Top novinky
Reklama- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
- Témata
Top novinky
Reklama- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Volná místa
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Top novinky
ReklamaPreskripce antibiotik u dětí s faryngitidou je v 80 % zbytečná – v USA
27. 11. 2014
I v éře očkování proti pneumokokům jsou v USA antibiotika předepisována dvojnásobnému počtu dětí s respirační infekcí, než u jakého je odhadována bakteriální etiologie.
Autoři této studie se pokusili porovnat podíl případů respiračních infekcí bakteriální etiologie u dětí a podíl těchto onemocnění, u kterých jsou předepsána antibiotika, v USA. Hodnotili pět respiračních infekcí: akutní otitis media, sinusitidu, bronchitidu, faryngitidu a infekce horních cest dýchacích. Prevalenci těchto infekcí vyvolaných bakteriemi stanovili na základě metaanalýzy pediatrických studií publikovaných v letech 2000 až 2011 v anglickém jazyce v databázích Medline, Embase a Cochrane Library. Dále provedli retrospektivní kohortovou analýzu, ve které zjišťovali podíl respiračních infekcí u dětí do 18 let, u nichž byla předepsána antibiotika. Použili data u průzkumu National Ambulatory Medical Care Survey, provedeného v ambulantní sféře v USA.
Výsledky byly publikovány v říjnu 2014. Ukázaly, že podíl infekcí dýchacích cest, které jsou vyvolány bakteriemi, dosahuje 64,7 % u akutní otitis media a 78 % u sinusitid. Podíl faryngitid vyvolaných Streptococcus pyogenes činil 20,2 %. Zařazovací kritéria nesplňovala žádná studie týkající se bronchitid a infekcí horních dýchacích cest. Na základě zjištěných hodnot byl podíl uvedených respiračních infekcí u dětí vyžadujících antibiotickou léčbu odhadnut na 27,4 %. Procento dětí, kterým byla z důvodu těchto infekcí předepsána antibiotika, ovšem dosáhlo 56,9. Jak autoři vypočítali, v USA to znamená odhadem 11,4 milionu potenciálně zbytečných preskripcí antibiotik u dětí ročně.
InzerceJak sami uzavírají, skutečnost, že i v období po zavedení očkování proti pneumokokům konjugovanou vakcínou jsou antibiotika předepisována téměř dvojnásobnému počtu dětí s respiračním infektem, než by bylo nutné, ukazuje, že se jedná o významný cíl programů racionalizace podávání antibiotik.
I když jde o data z USA, situace v České republice jistě nebude růžovější. Největší podíl zbytečných preskripcí antibiotik byl zjištěn u faryngitid. To ukazuje na význam využívání stanovení CRP (C-reaktivního proteinu) a rychlých diagnostických testů pro stanovení S. pyogenes při rozhodování o nasazení antibiotické léčby u dětí s faryngitidou. Možností je také kultivační vyšetření, které dokáže vyloučit přítomnost S. pyogenes do 24 hodin, což je jistě doba, o kterou lze, po zvážení klinického obrazu dítěte, nasazení antibiotik odložit.
(zza)
Zdroj: Kronman M. P., Zhou C., Mangione-Smith R., et al. Bacterial prevalence and antimicrobial prescribing trends for acute respiratory tract infections. Pediatrics. 2014 Oct; 134 (4): e956–65. Epub 2014 Sep 15.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
KongresyOdborné události ze světa medicíny
23. 4.Konference Etické a právní aspekty péče o duševní zdraví se zaměřuje na klíčové dilema současné psyc...
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden- Fenomén štěstí v lékařské praxi: neurobiologický luxus, nebo klinická nutnost?
- Kognitivně klesající kickboxeři, stresové svědění, maskované mitochondrie a hraví halančíci – „jednohubky“ z výzkumu 2026/9
- Léčba obezity jako rodinný projekt (2. část): S prim. Janem Boženským (nejen) o tom, jak se vypořádat s dilematy u farmakoterapie dětské obezity?
- AUDIO: Na výskyt tuberkulózy v Česku má významný vliv migrace. Jaká je aktuální situace?
- Atorvastatin v roce 2026: stabilní molekula v měnící se kardiologii
Přihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání