Buprenorfin a metadon – srovnání

22. 6. 2010

Popisovaná studie je předběžným výzkumem ke zjištění účinnosti buprenorfinu a metadonu při detoxifikační léčbě po zneužívání opiátů. Vzorek se skládal ze 123 uživatelů, kteří byli závislí pouze na opiátech nebo kteří byli závislí současně na opiátech a na benzodiazepinech.

Inzerce

Popisovaná studie je předběžným výzkumem ke zjištění účinnosti buprenorfinu a metadonu při detoxifikační léčbě po zneužívání opiátů. Vzorek se skládal ze 123 uživatelů, kteří byli závislí pouze na opiátech nebo kteří byli závislí současně na opiátech a na benzodiazepinech. Do studie byli zahrnuti uživatelé drogy, kteří byli závislí na metadonu v dávkách až 70 mg.

Detoxifikace probíhala na specializovaném pracovišti pro léčbu hospitalizovaných pacientů s drogovou závislostí. Závažnost abstinenčních příznaků byla hodnocena každý den pomocí stupnice SOWS (Short Opiate Withdrawal Scale). Bylo hodnoceno omezení závažnosti abstinenčních příznaků, pokračování v léčbě a dokončení léčby.

Detoxifikace buprenorfinem souvisela s méně závažnými abstinenčními příznaky u osob závislých na opiátech než v případě metadonu. Pacienti závislí na opiátech a zároveň benzodiazepinech uváděli méně závažné abstinenční příznaky při léčbě buprenorfinem než při léčbě metadonem, a když byli léčeni buprenorfinem, také s vyšší pravděpodobností dokončovali detoxifikaci.

(shmt)

Zdroj: Comparison of buprenorphine and methadone in the treatment of opiate withdrawal: possible advantages of buprenorphine for the treatment of opiate-benzodiazepine codependent patients? Reed L. J., Glasper A., de Wet C. J., Bearn J., Gossop M. Wickham Park House, South London & Maudsley NHS Trust, Bethlem Royal Hospital, Monks Orchard, Beckenham, Kent. J Clin Psychopharmacol. 2007 Apr; 27 (2): 188–92

Štítky
Adiktologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie Algeziologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Psoriáza: patofyziologické mechanizmy, léčba
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Možnosti nefarmakologického ovlivnění hypercholesterolémie
Autoři: MUDr. Marek Vícha, doc. MUDr. Jan Václavík, F.E.S.C. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se