Srovnání superoxidovaného roztoku a povidonum iodinatum v péči o bércové vředy

22. 5. 2017

Bércové vředy postihují přibližně 15 % pacientů s diabetem. Riziko amputace končetiny kvůli bércovému vředu je u diabetiků až 40× vyšší než u ostatních pacientů. I proto je volba vhodné péče o rány u diabetiků klíčová. Na srovnání účinků superoxidovaného roztoku a jodovaného povidonu u diabetiků se zaměřila studie v univerzitní nemocnici v indickém městě Vijayawada.

Metodika studie

Randomizovaná kontrolovaná studie byla provedena s cílem porovnat účinnost superoxidovaného roztoku a jodovaného povidonu v péči o infikované bércové vředy. Studie se účastnilo 60 pacientů s bércovými vředy 1. a 2. stupně hodnocenými klasifikací dle Wagnera. Pacienti byli rozděleni do dvou stejně velkých skupin. Ve skupině A, v níž bylo 96,6 % pacientů s diabetem mellitem 2. typu, byly bércové vředy ošetřovány superoxidovaným roztokem. U skupiny B, která zahrnovala 93,3 % diabetiků, byl na péči používán jodovaný povidon. V rámci hodnocení se sledovala velikost vředu, granulace, kvalita tkáně a sekrece z rány. Hodnocení probíhalo po 7 a 14 dnech.

Popis sledovaných skupin

Před zahájením péče byla průměrná velikost vředu ve skupině A, tedy u pacientů ošetřovaných superoxidovaným roztokem, 3882 mm2. Ve skupině B, ve které se na vředy používal jodovaný povidon, dosahoval rozměr rány průměrně 3992 mm2. Ve skupině A byla v ráně zjištěna nejčastěji přítomnost E. coli (26,6 %) a bakterií rodu Pseudomonas (26,6 %), následoval výskyt bakterií Proteus, Streptococcus a Acinetobacter. Ve skupině B byl nejčastější Staphylococcus (30 %), E. coli (20 %) a bakterie rodu Proteus, Pseudomonas a Streptococcus.

Výsledky

Po dvou týdnech péče o rány pomocí vybraných přípravků se průměrná velikost vředu u skupiny ošetřované superoxidovaným roztokem zmenšila na 1607 mm2, ve skupině využívající jodovaný povidon na 2351 mm2. V první skupině šlo tedy o redukci velikosti rány o 58,9 %, zatímco ve druhé skupině o 40,9 %.

Závěr a shrnutí

Superoxidovaný roztok se v péči o bércové vředy osvědčil coby přípravek, který urychluje proces hojení a přispívá k redukci velikosti rány. Při péči o tyto defekty je kromě zastavení šíření infekce důležité ochránit zdravou tkáň a nenarušit proces hojení. To splňují právě superoxidované roztoky, mezi něž patří Microdacyn Wound Care. Elektrochemicky zpracovaný vodní roztok s neutrálním pH má selektivní účinek, a nenarušuje tedy zdravou tkáň v okolí rány. Při použití v péči o bércové vředy profituje ze svých zvlhčujících a mikrobicidních vlastností. Ránu nedráždí, je netoxický a má rychlý nástup účinku. Způsob použití superoxidovaných roztoků na bércové vředy je různorodý – lze je využívat na oplachy, postřiky i débridement.

(pak)

Zdroj: Prabhakar K. B. S., Purushotham G., Uma K. Comparison of super-oxidized solution versus povidone iodine in management of infected diabetic ulcers: our experience. IAIM 2016; 3 (5): 151−158.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Sestra Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Partner sekce Pro Hojení ran na PL, pozor na URL.
Nejnovější kurzy
Základy léčby nehojících se ran
Autoři: MUDr. Jan Stryja, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se