Princip účinku medu v léčbě chronických i infikovaných ran

3. 4. 2017

Nárůst rezistence bakterií vůči antibiotikům vede k čím dál rozšířenějšímu využívání moderních typů přípravků pro ošetřování ran. Mezi ně patří rovněž prostředky s obsahem medu, který má jedinečné vlastnosti přispívající k rychlejšímu i komfortnějšímu hojení.

Základní vlastnosti medu

Ze široké škály hojivých vlastností medu těží například přípravky z řady Revamil. Tento hydrofilní gel je vhodný k ošetřování různých typů chronických i infikovaných ran. Základem terapie jsou antibakteriální vlastnosti medu. Přípravky s obsahem 100% čistého lékařského medu s vysokým obsahem cukru udržují vlhké prostředí v ráně, které podporuje hojení. Viskozita medu přispívá k ochraně před infekcí. V procesu hojení hrají pozitivní roli také imunomodulační vlastnosti medu.

Antibakteriální účinek díky enzymu

Antibakteriální vlastnosti medu spočívají v přítomnosti enzymu glukózooxidázy, který se aktivuje, když med přijde do styku s ránou, a vede k tvorbě peroxidu vodíku. Ten následně likviduje bakterie přítomné v ráně. Enzym, který je účinný po dobu až 50 hodin, přispívá ke komfortu při léčbě ran pomocí přípravků s medem – toto krytí není nutné měnit denně, interval výměn může být až 3 dny.

Podpora hojení a pH

Typické pH medu se pohybuje mezi 3,2 a 4,5. Tato hodnota je dostatečně nízká, aby zaručovala inhibiční účinek vůči patogenům jako Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa či Streptococcus pyogenes. Kyselé pH v ráně zpomaluje množení bakterií a podporuje proces hojení. K regulaci kyselého prostředí přispívá kyselina glukonová v medu, která vzniká taktéž díky působení glukózooxidázy.

Protizánětlivé působení a dobrá snášenlivost

Díky protizánětlivým účinkům přípravků s medem jsou takové produkty vhodné pro léčbu ran, které nereagují na konvenční terapii antibiotiky a antiseptiky, a rány s infekcí vyvolanou methicilin-rezistentním Staphylococcus aureus (MRSA). Výhodou přípravků s medem je dobrá snášenlivost, která byla u řady Revamil potvrzena analýzou na toxicitu, přecitlivělost a podráždění.

Další možný mechanismus účinku

Zajímavým poznatkem v oblasti využití medu k ošetřování ran je fakt, že i v případě absence glukózooxidázy jsou některé druhy medu (například z keře manuka – Leptospermum scoparium) schopny působit antibakteriálně. Mechanismus účinku medu s neperoxidovou aktivitou se připisuje nízkému pH a vysoké osmolaritě. Výzkumy prokazují účinnost takového medu proti široké škále bakterií, mimo jiné Escherichia coli a Enterobacter aerogenes. To dokládá velký potenciál přípravků na bázi medu.

Možnosti využití na rány

Kombinace popsaných vlastností dělá z produktů s obsahem medu víceúčelové přípravky vhodné na akutní rány, jako jsou odřeniny, řezné rány či popáleniny. Uplatní se i v léčbě chronických ran, například bércových vředů, proleženin nebo pooperačních ran. V případě přípravků Revamil se využívá jak forma gelu, který se vyznačuje dobrou vstřebatelností a schopností proniknout do hlubších vrstev rány, tak i varianta ve formě připravených krytí.

(pak)

Zdroje:

  1. Mandal M. D., Mandal S. Honey: its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pac J Trop Biomed 2011 Apr; 1 (2): 154−160.
  2. Revamil hydrofilní gel. A care Health. Dostupné na: www.acarehealth.cz/cs/wound-care/revamil


Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Partner sekce Pro Hojení ran na PL, pozor na URL.
Nejnovější kurzy
Základy léčby nehojících se ran
Autoři: MUDr. Jan Stryja, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se