Hydrofilní gel na bázi medu v terapii chronických a infikovaných ran

15. 5. 2017

Antibakteriální a protizánětlivé účinky medu byly známy již ve starověkém Egyptě, podstatu jeho působení se však podařilo poodhalit až v roce 1963 s objevem enzymu glukózooxidázy. V současné době se přípravky na bázi medu stále častěji využívají pro ošetřování všech typů ran. Jedním z takových přípravků je hydrofilní gel Revamil.

Úvod

Hydrofilní gel Revamil je 100% čistý med pro použití v medicíně. Je určen pro ošetřování chronických a infikovaných ran. Proces hojení rány je podpořen kombinací vlhkého prostředí rány, antibakteriálních vlastností a protizánětlivých účinků přípravku. Revamil se z velké části skládá z cukrů, dále z malého množství vody, organických sloučenin a enzymů, například glukózooxidázy.

Při kontaktu s ránou se med rozředí s vlhkostí v ráně a aktivuje se enzym glukózooxidáza. Ten je zodpovědný za kontinuální tvorbu velmi malého množství peroxidu vodíku (0,003 %). Tato koncentrace peroxidu vodíku je ovšem dostatečně vysoká na to, aby usmrtila patogenní bakterie, a naopak nemůže uškodit hojící se ráně. Díky účinnosti glukózooxidázy vzniká v ráně glukonová kyselina, která lokálně udržuje nízké pH a tím podporuje hojení rány a zpomaluje rozmnožování bakterií.

Baktericidní vlastnosti

Studie nizozemských vědců zkoumala baktericidní účinky medu obsaženého v gelu Revamil a manukového medu. Baktericidní aktivita medu byla hodnocena na bakteriích Bacillus subtilis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa a meticilin-rezistentním Staphylococcus aureus (MRSA). Med obsažený v gelu Revamil usmrtil během 2 hodin bakterie B. subtilis, E. coli i P. aeruginosa, zatímco baktericidní účinky manukového medu byly v tomto časovém intervalu pozorovány pouze v případě B. subtilis. Po 24 hodinách usmrtily oba druhy medu všechny zkoumané bakterie, včetně zlatého stafylokoka. Vědci identifikovali dvě hlavní účinné látky v gelu Revamil, a to včelí defensin-1 a H2O2.

Výsledky studií

V nemocnici Bronovo v Nizozemsku proběhla klinická studie zabývající se užitím Revamilu v terapii chronických a infikovaných ran. Z celkových výsledků studie vyplývá, že ve více než 80 % případů došlo k vyčištění lůžka rány a nastartování granulační fáze. V případě infikovaných ran se aplikací gelu podařilo potlačit infekci v ráně a nastartovat granulační fázi hojení.

Dobré zkušenosti s gelem Revamil mají i v Léčebně dlouhodobě nemocných Ostrava-Radvanice. Jejich série dvou kazuistik popisuje příznivý efekt gelu Revamil na hojení sakrálního dekubitu u 79leté ženy po osteosyntéze pro pertrochanterickou zlomeninu femuru a na hojení dehiscence rány v oblasti amputačního pahýlu po vysoké amputaci levé dolní končetiny pro komplikace diabetu.

(holi)

Zdroje:

  1. Kwakman P. H., Te Velde A. A., Vandenbroucke-Grauls C. M., Zaat S. A. Two major medicinal honeys have different mechanisms of bactericidal activity. PLoS One 2011 Mar 4; 6 (3): e17709, doi: 10.1371/journal.pone.0017709.
  2. Creemers-Molenaar J., Groenhard O., Bosma W. J. P. Case studies with Revamil® Wound Gel, carried out at Bronovo Hospital, The Hague, The Netherlands. 2006.
  3. Dalíková Š., Kaletová Š. Revamil gel. Dermatologie pro praxi 2011; 5 (2): 96–97.
  4. Revamil® hydrofilní gel. Dostupné na: www.acarehealth.cz/cs/wound-care/revamil


Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Partner sekce Pro Hojení ran na PL, pozor na URL.
Nejnovější kurzy
Základy léčby nehojících se ran
Autoři: MUDr. Jan Stryja, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se