Riziko rozvoje zánětlivého střevního onemocnění s ohledem na rodinnou zátěž

26. 4. 2015

Dánská studie byla zaměřena na zkoumání rizika rodinné zátěže pro vývoj zánětlivého střevního onemocnění (IBD). Jednalo se o populační studii zahrnující celou dánskou populaci v průběhu let 1977–2011. Jednalo se o více než 8 milionů jedinců se zaznamenanými 200 miliony osoboroků. Z národních registrů byly získány informace o jedincích s IBD (celkem 45 780) a jejich rodinných vazbách.

Dánská studie byla zaměřena na zkoumání rizika rodinné zátěže pro vývoj zánětlivého střevního onemocnění (IBD).

Jednalo se o populační studii zahrnující celou dánskou populaci v průběhu let 1977–2011. Jednalo se o více než 8 milionů jedinců se zaznamenanými 200 miliony osoboroků. Z národních registrů byly získány informace o jedincích s IBD (celkem 45 780) a jejich rodinných vazbách. S využitím Poissonovy regresní analýzy autoři porovnávali incidenci (incidence rate ratios, IRRs) výskytu IBD u příbuzných jedinců, u kterých byla IBD diagnostikovaná, oproti zdravým příbuzným.

Výskyt Crohnovy choroby byl signifikantně vyšší pro příbuzné prvního stupně (IRR 7,77), druhého stupně (IRR 2,44) i třetího stupně (IRR 1,88) nemocných trpících Crohnovou chorobou. Pro ulcerózní kolitidu bylo riziko rozvoje taktéž vyšší pro příbuzné prvního stupně (IRR 4,08), druhého stupně (IRR 1,85) i třetího stupně (IRR 1,51). Míra incidence narůstala při postižení dvou či více příbuzných a byla také modifikovaná věkem, kdy nejvyšší IRR pro příbuzné byla pozorovaná v časném období života.

Co tedy tato populační studie ukázala? Riziko IBD je signifikantně vyšší pro příbuzné prvního, druhého, a dokonce i třetího stupně. Až 12 % případů IBD šlo klasifikovat jako nemoci s rodinným výskytem. Riziko výskytu IBD je obzvláště významné v raném věku.

(eza)

Zdroj: Moller F. T. et al. Familial Risk of Inflammatory Bowel Disease: A Population-Based Cohort Study 1977-2011. Am J Gastroenterol – publikováno online 24. března 2015; doi: 10.1038/ajg.2015.50



Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se