Nespokojenost s obrazem vlastního těla u pacientů s nespecifickými střevními záněty

15. 3. 2015

Obraz vlastního těla je představa člověka o jeho fyzickém vzhledu a funkci jeho těla. Negativní vnímání vlastního těla přitom může vést k psychosociálním abnormitám. Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) provází řada příznaků, které u pacientů vedou ke zhoršení vnímání vlastního těla. Tomuto problému se ale zatím žádná studie podrobněji nevěnovala.

Obraz vlastního těla je představa člověka o jeho fyzickém vzhledu a funkci jeho těla. Negativní vnímání vlastního těla přitom může vést k psychosociálním abnormitám. Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) provází řada příznaků, které u pacientů vedou ke zhoršení vnímání vlastního těla. Tomuto problému se ale zatím žádná studie podrobněji nevěnovala.

Do předkládané irské studie bylo zahrnuto 330 pacientů s IBD (medián věku 36 let, rozmezí 18–83), z toho bylo 169 mužů. V rámci studie byly sledovány klinické údaje a aktivita choroby, navíc pacienti vyplňovali dotazníky Hopwood Body Image Scale, Cash Body Image Disturbance Questionnaire a další validované nástroje.

Nespokojenost s obrazem vlastního těla byla signifikantně asociována s aktivitou choroby (p < 0,001) a léčbou steroidy (p = 0,03), neovlivňovala ji ale imunomodulační terapie (p = 0,57) ani léčba biologickými preparáty (p = 0,55). Nespokojenost s obrazem vlastního těla byla rovněž spojena s nízkou úrovní celkové (p < 0,001) i IBD-specifické (p < 0,001) kvality života, zhoršeným sebehodnocením (p < 0,001), sexuálním uspokojením (p < 0,001) a s vysokou mírou úzkosti (p < 0,001) a deprese (p < 0,001). Pacienti s IBD jsou velmi často znepokojeni fyzickými i psychosociálními následky špatného stavu svého těla, hlavně co se týče vedlejších účinků steroidů, neschopnosti pracovat a sociálních aktivit.

Nespokojenost s vlastním tělem je u pacientů s IBD běžná a významně souvisí s aktivitou choroby a užívanou medikací. Pokud není léčena, může vést k vážným psychickým problémům, a je proto nutné tento aspekt IBD u pacientů cíleně sledovat.

(epa)

Zdroj: McDermott E., Mullen G., Moloney J., et al. Body image dissatisfaction: clinical features, and psychosocial disability in inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis. 2015 Feb; 21 (2): 353–60; doi: 10.1097/MIB.0000000000000287.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se