Kolektomie u ulcerózní kolitidy zvyšuje riziko žilní tromboembolie

15. 5. 2015

Provedení kolektomie je u pacientů s ulcerózní kolitidou, kteří nereagují na farmakoterapii, rizikové s ohledem na zvýšený výskyt žilní tromboembolie (VTE). Výskyt této komplikace je u operovaných pacientů vysoký i při heparinizaci a riziko navíc s časem stoupá.

Tyto výsledky přinesl nedávno publikovaný kanadský průzkum vycházející z údajů populační surveillance z let 1997 až 2009. Zahrnoval dospělé pacienty hospitalizované z důvodu vzplanutí ulcerózní kolitidy. Pacienti byli rozděleni do 3 skupin: s odpovědí na farmakoterapii (n = 382), s nutností urgentní kolektomie (n = 309) a s elektivní kolektomií (n = 329). Primárním sledovaným parametrem byl výskyt VTE během hospitalizace a 6 měsíců po propuštění z nemocnice.

Ve skupině pacientů s odpovědí na farmakoterapii činil výskyt VTE 1,3 %, přičemž pouze 16 % pacientů užívalo profylakticky heparin. Ve skupinách s kolektomií byl výskyt VTE významně vyšší: 8,7 % u urgentní kolektomie (poměr šancí [OR] = 5,28, 95% interval spolehlivosti [CI] 1,93–14,45) a 4,9 % u elektivního výkonu (OR = 3,69, 95% CI 1,30–10,44), přestože více než 90 % těchto pacientů bylo heparinizováno. Poměr šancí VTE navíc významně stoupal s časem, který uplynul od operace. V 16,7 % případů došlo k VTE po propuštění z nemocnice. Nejčastějším místem vytvoření trombu byly intraabdominální žíly (45,8 %) a žíly dolních končetin (19,6 %). Vznik VTE nebyl nezávislým způsobem ovlivněn věkem, pohlavím, průvodními chorobami, rozsahem ani aktivitou onemocnění, kouřením, užíváním kortikosteroidů, mesalaminu, azathioprinu ani infliximabu.

Autoři studie došli k závěru, že kolektomie představuje u pacientů s ulcerózní kolitidou vysoké riziko VTE. Heparinizace nezajišťuje dostatečnou prevenci této komplikace.

(zza)

Zdroj: Kaplan G. G., Lim A., Seow CH., et al. Colectomy is a risk factor for venous thromboembolism in ulcerative colitis. World J Gastroenterol. 2015 Jan 28; 21 (4): 1251–1260.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se