Spolupráce pacienta je při léčbě růstovým hormonem zásadní

5. 6. 2014

Včasné zjištění nespolupráce pacienta při léčbě růstovým hormonem (RH) je zásadní pro úspěšné dosažení normální výšky u pacientů s deficitem růstového hormonu (growth hormone deficiency – GHD).

Italské studie se zúčastnilo 106 dětí (73 chlapců, 33 dívek) s mediánem věku 10,47 ± 3,48 roku, které trpěly malým vzrůstem (výška byla nižší průměrně o 1,76 ± 0,64 SDS) a měly opožděný kostní věk (průměrně o 8,68 ± 3,42 roku). Těžký GHD byl nalezen u 28 dětí, zatímco 78 z nich mělo částečný GHD se sníženou hladinou IGF-I. Rekombinantní lidský RH byl podáván denně ve formě subkutánních injekcí v dávce 21 µg/kg u prepubertálních dětí a 25 µg/kg u dětí v pubertě.

Zhoršené dodržování léčebného režimu bylo očekáváno u několika dětí, nicméně dokázáno bylo jen u čtyř z těch, u kterých přetrvával pomalý růst i přes správně nastavený léčebný režim. Tito pacienti nakonec sami přiznali neideální spolupráci v aplikování injekcí RH, což bylo potvrzeno i klinicky i antropometricky.

U pacientů léčených subkutánním RH je nutné pravidelně ověřovat spolupráci pacienta, vhodné jsou neagresivní techniky komunikace s pacienty i jejich rodiči.

(epa)

Zdroj: Bozzola M., Pagani S., Iughetti L., et al. Adherence to Growth Hormone Therapy: A Practical Approach. Horm Res Paediatr. 2014 Apr 3. [Epub ahead of print]; doi: 10.1159/000357975Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se