Je léčba růstovým hormonem stále častější u chlapců než u dívek?

19. 8. 2008

V červnovém čísle Journal of Endocrinology and Metabolism (JCEM) byla publikována studie amerických autorů sledující pohlavní rozdíly v podávání růstového hormonu v jednotlivých zemích.

V červnovém čísle Journal of Endocrinology and Metabolism (JCEM) byla publikována studie amerických autorů sledující pohlavní rozdíly v podávání růstového hormonu v jednotlivých zemích. Z výsledků vyplývá, že léčba růstovým hormonem v posledních dvaceti letech ve Spojených státech je v poměru 2:1 chlapci:dívky, a tento poměr se nezmění ani v další dekádě léčby růstovým hormonem.

Zavedení rekombinantního růstového hormonu do klinické praxe v roce 1985 zásadně změnilo terapeutické možnosti a otevřelo přístup k léčbě většímu počtu dětí, a to nejenom s deficitem růstového hormonu. V první studii sledující léčbu růstovým hormonem ve Spojených státech v období mezi roky 1985 až 1987 bylo 70 % chlapců. V dalších letech byl tento trend obdobný.

Studie publikovaná v JCEM čerpala z databáze Pfizer International Growth study (KIGS), která sleduje klinické výsledky a bezpečnost podávání rekombinantního růstového hormonu genotropinu. Sledované děti byly rozděleny podle pohlaví, lokality, diagnózy, data a věku zahájení léčby. Dalšími sledovanými parametry byly ekonomické a zdravotnické ukazatele a průměrná výška dospělých dané země.

Z výsledků vyplývá, že převaha pacientů mužského pohlaví je v Asii (hlavně v Japonsku – 65 %), Spojených státech (64 %), menší v Evropě, Austrálii, na Novém Zélandě (55 %). Ve zbytku světa (47 %), kde je růstový hormon předepisován měně často, není znatelná převaha. V zemích s nejvyšší preskripcí růstového hormonu poměr pohlaví nekoreluje s průměrnou výškou dospělé populace, ani s ekonomickými a zdravotnickými ukazateli dané země.

Vyšší preskripce růstového hormonu u chlapců ve Spojených státech je u diagnózy bez jasné organické příčiny, jako je například idiopatický malý vzrůst. Autoři tento trend připisují kulturnímu a sociálnímu tlaku, který vede nejenom k vyšší preskripci u diagnóz bez organické příčiny, ale také k častějšímu vyšetřování chlapců pro malý vzrůst, než je tomu u dívek.

(mid)

Zdroj: Grimberg A, Stewart E, Wajnrajch MP. Gender of Pediatric Recombinant Human Growth Hormone Recipients in the United States and Globally. J Clin Endocrinol Metab 2008;93(6):2050–2056.Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se