Únik před klasickou léčbou roztroušené sklerózy k alternativám – možné důvody

10. 2. 2015

Je udáváno, že řada nemocných trpících roztroušenou sklerózou (RS) užívá v průběhu terapie nějakou formu alternativní léčby. Většina studií ukázala, že toto se týká 50–70 % nemocných s RS. Typicky jde o kombinaci klasické terapie s terapií alternativní. Někteří nemocní však klasickou terapii zcela odmítají – je možné zjistit, co je k tomu vede?

Je udáváno, že řada nemocných trpících roztroušenou sklerózou (RS) užívá v průběhu terapie nějakou formu alternativní léčby. Většina studií ukázala, že toto se týká 50–70 % nemocných s RS. Typicky jde o kombinaci klasické terapie s terapií alternativní. Někteří nemocní však klasickou terapii zcela odmítají – je možné zjistit, co je k tomu vede?

Dánští lékaři se pokusili popsat skupinu pacientů s RS, kteří se vzdali jakékoliv nabízené klasické léčby a zvolili pouze doplňkovou léčbu či alternativní postupy. Snahou této studie bylo zjistit, jaké důvody tyto nemocné k jejich rozhodnutí vedly.

Se 17 jedinci trpícími RS byly vedeny semistrukturované rozhovory. Z nich vyplynulo, že důvody odmítnutí klasické léčby byly zejména čtyři. Jednak obavy z negativního vlivu konvenčních léků a jejich chemických substancí na tělo. Dále víra v to, že alternativní terapie může posílit organismus a pomoci mu odolávat RS. Třetím důvodem bylo přesvědčení, že aktivní zapojení pacienta je důležitou součástí léčebného procesu. A konečně že vnímání vlastního těla umožňuje volit nejlepší léčbu.

Na podkladě této studie mezi pacienty s RS lékaři uzavírají, že zvolení čistě alternativního přístupu pro léčbu RS ve většině případů odráží spíše důvěru v alternativní terapii a její přijetí za své než jednoznačné odmítnutí klasické konvenční medicíny.

(eza)

Zdroj: Skovgaard L., Pedersen I. K., Vefhoef M. Exclusive use of alternative medicine as a positive choice: a qualitative study of treatment assumptions among people with multiple sclerosis in denmark. Int J MS Care 2014 Fall; 16 (3): 124–31; doi: 10.7224/1537-2073.2013-010Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se