Roztroušená skleróza a těhotenství – systematický přehled literatury

20. 1. 2015

Nedávno byly publikovány výsledky průzkumu literatury týkající se doporučení založených na důkazech o terapii žen v reprodukčním věku trpících roztroušenou sklerózou (RS).

Nedávno byly publikovány výsledky průzkumu literatury týkající se doporučení založených na důkazech o terapii žen v reprodukčním věku trpících roztroušenou sklerózou (RS).

K nalezení publikací týkajících se tohoto tématu byla použita klíčová slova „multiple sclerosis“ a „pregnancy“. Dva posuzovatelé řadili všechny nalezené studie do skupin podle témat – vliv těhotenství na průběh RS, rizika pro plod spojená s onemocnění modifikující léčbou podávanou v těhotenství a péči o ženy po vysazení onemocnění modifikující léčby.

Analýza ukázala, že riziko relapsu RS v průběhu těhotenství klesá a narůstá v době po porodu. Chybějí data posuzující rizika používání onemocnění modifikujících léků v průběhu těhotenství. Při využití postupů asistované reprodukce může být riziko relapsu RS zvýšené. Nezdá se, že by novorozené děti matek trpících RS měly více komplikací. 

Dle autorů stále zůstává řada otázek nezodpovězených. Na základě získaných dat lze ale říci, že ve většině případů mohou ženy s RS bez větších problémů otěhotnět, porodit a kojit dítě. Terapeutický přístup k těmto pacientkám musí být individuální s ohledem na průběh RS.

(eza)

Zdroj: Bove R., et al. Management of multiple sclerosis during pregnancy and the reproductive years: a systematic review. Obstet Gynecol 2014 Dec; 124 (6): 1157–68.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se