Jóga jako způsob rehabilitace u pacientů s roztroušenou sklerózou – metaanalýza zkušeností

10. 2. 2015

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění vedoucí typicky k únavě, snížené mobilitě a v důsledku k významným změnám v kvalitě života. Jóga je založena na indické filozofii, je tradičně velmi komplexní ve vlivu na fyzickou aktivitu, ale také spiritualitu, meditaci a etiku. Byly revidovány přínosy jógy u řady neuropsychiatrických onemocnění, dosud však nebyl jednoznačně analyzován význam jógy jako intervence u nemocných s RS.

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění vedoucí typicky k únavě, snížené mobilitě a v důsledku k významným změnám v kvalitě života. Jóga je založena na indické filozofii, je tradičně velmi komplexní ve vlivu na fyzickou aktivitu, ale také spiritualitu, meditaci a etiku. Byly revidovány přínosy jógy u řady neuropsychiatrických onemocnění, dosud však nebyl jednoznačně analyzován význam jógy jako intervence u nemocných s RS.

Cílem nedávno publikovaného přehledu bylo systematicky vyhodnotit a metaanalyzovat dostupná data o účinnosti jógy na zlepšení kvality života, únavy, mobility, nálady či kognitivních funkcí u nemocných s RS. Byla hodnocena také její bezpečnost při praktikování u tohoto onemocnění.

Nejdříve autoři hledali v různých databázích publikované zprávy o cvičení jógy u nemocných s RS. Do analýzy autoři zařadili 7 randomizovaných kontrolovaných studií, které zahrnovaly celkem 670 pacientů. Evidence krátkodobého účinku jógy ve srovnání s běžnou péčí byla nalezena u zlepšení únavy a nálady. Jóga nebyla spojená se závažnými nežádoucími příhodami.

Autoři uzavírají, že nelze vytvořit doporučení týkající se cvičení jógy jako rutinní intervence u pacientů s RS. Při praktikování jógy nebyly popsány žádné významné nežádoucí příhody, a neměla by tedy být pacientům rozmlouvána. Jóga by mohla být doporučena jako léčebná možnost pro ty pacienty, kteří nechtějí dodržovat doporučené fyzioterapeutické postupy.

(eza)

Zdroj: Cramer H., et al. Yoga for multiple sclerosis: a systematic review and meta-analysis. PLoS One 2014 Nov 12; 9 (11): e112414. doi: 10.1371/journal.pone.0112414Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se