Fampridin – nový terapeutický přístup k léčbě poruch chůze u pacientů s roztroušenou sklerózou

8. 6. 2015

Poruchy chůze patří k hlavním příznakům roztroušené sklerózy (RS). Dalfampridine-ER, formule s prodlouženým uvolňováním dalfampridinu, známého také jako fampridin či 4-aminopyridin, byla připravena s cílem udržet plazmatické hladiny léku v hranicích úzkého terapeutického rozmezí. Fampridin je lék ceněný pro pozitivní ovlivnění chůze u pacientů s RS. Předpokládaným mechanismem účinku fampridinu-ER je obnovení axonálního vedení cestou blokády draslíkových kanálů, které jsou v průběhu axonální demyelinizace více obnaženy.

Poruchy chůze patří k hlavním příznakům roztroušené sklerózy (RS). Dalfampridine-ER, formule s prodlouženým uvolňováním dalfampridinu, známého také jako fampridin či 4-aminopyridin, byla připravena s cílem udržet plazmatické hladiny léku v hranicích úzkého terapeutického rozmezí. Fampridin je lék ceněný pro pozitivní ovlivnění chůze u pacientů s RS. Předpokládaným mechanismem účinku fampridinu-ER je obnovení axonálního vedení cestou blokády draslíkových kanálů, které jsou v průběhu axonální demyelinizace více obnaženy.

Dvě hlavní klinické studie fáze III ukázaly, že fampridin-ER podávaný perorálně dvakrát denně v dávce 10 mg zlepšil u některých pacientů rychlost chůze a také pacienty udávané vnímání chůze. Lék byl dobře tolerován. Fampridin-ER byl schválen ve Spojených státech pro použití u pacientů trpících RS v indikaci terapie poruch chůze. Jeho použití je kontraindikováno u pacientů s anamnézou křečí.

Tento lék představuje první farmakologický přístup k ovlivnění poruch chůze, který byl zapojen do klinické péče o pacienty s RS. Lék je komplementární s onemocnění modifikující terapií (DMTs) a může být použit v monoterapii či v kombinaci s DMTs. Jeho zavedení do klinické praxe může odhalit ještě další, dosud nepopsané pozitivní účinky u nemocných s RS.

(eza)

Zdroj: Bligh A. R., Henney H. R., Cohen R. Development of dalfampridine, a novel pharmacologic approach for treating walking impairment in multiple sclerosis. Ann N Y Acad Sci 2014 Nov; 1329: 33–44; doi: 10.1111/nyas.12512Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se