Kombinovaná perorální antikoncepce s drospirenonem má příznivý vliv na tělesnou hmotnost a retenci vody

18. 3. 2015

Porovnání perorální antikoncepce obsahující etynilestradiol/drospirenon a etynilestradiol/desogestrel u 768 zdravých žen ukázalo srovnatelnou antikoncepční účinnost a podobný vzorec krvácení. Užívání přípravku s drospirenonem bylo spojeno se zmírněním retence vody a snížením tělesné hmotnosti.

Jednalo se o randomizovanou otevřenou multicentrickou čínskou studii, která porovnávala antikoncepční účinnost, vzorec krvácení, další přínos a vedlejší účinky kombinované perorální antikoncepce obsahující 30 μg etynilestradiolu buď s 3  mg drospirenonu (EE/DRSP, n = 573), nebo s 150μg desogestrelu (EE/DSG, n = 195). Každá žena užívala antikoncepci po dobu 13 cyklů.

Výsledky ukázaly Pearl Index (selhání metody) 0,208/100 ženoroků u EE/DRSP a 0,601/100 ženoroků u  EE/DSG. Mezi skupinami nebyly významné rozdíly ve vzorci krvácení. Na základě dotazníku pro obtíže spojené s menstruací (Menstrual Distress Questionnaire – MDQ) bylo zjištěno významné zmírnění retence vody během celého cyklu (při menstruaci i mimo menstruaci) a zlepšení pocitu zdraví během menstruace při užívání EE/DRSP v porovnání s EE/DSG. Tělesná hmotnost ve skupině s EE/DRSP klesla průměrně o 0,28 kg, zatímco ve skupině s EE/DSG vzrostla o 0,57 kg.

Jak uzavřeli autoři studie, EE/DRSP prokázal stejnou antikoncepční účinnost jako EE/DSG a příznivější vliv na tělesnou hmotnost a premenstruační příznaky.

(zza)

Zdroj: Guang-Sheng F., Mei-Lu B., Li-Nan C., et al. Efficacy and safety of the combined oral contraceptive ethinylestradiol/drospirenone (Yasmin) in healthy Chinese women: a randomized, open-label, controlled, multicentre trial. Clin Drug Investig. 2010; 30 (6): 387–96.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se