Hormonální antikoncepce může metabolismus ovlivňovat i pozitivně

18. 9. 2015

Kombinovaná hormonální antikoncepce (COC) je spojována s nežádoucími metabolickými účinky, a s opatrností by tak měla být používána zejména u žen s hypertenzí, porušeným lipidovým profilem nebo obezitou. Modernější přípravky ale mohou mít na tyto modality vliv neutrální až vyloženě pozitivní.

Kombinovaná hormonální antikoncepce (COC) je spojována s nežádoucími metabolickými účinky, a s opatrností by tak měla být používána zejména u žen s hypertenzí, porušeným lipidovým profilem nebo obezitou. Modernější přípravky ale mohou mít na tyto modality vliv neutrální až vyloženě pozitivní. Příkladem takového léku je kombinace ethinylestradiolu s drospirenonem (EE/DRSP). Právě ta byla v článku uveřejněném v roce 2009 v časopisu Archives of Gynecology and Obstetrics srovnávána s kombinací s gestodenem (EE/GSD).

Drospirenon je syntetický gestagen s antialdosteronovým účinkem. Kromě toho vykazuje efekt antiandrogenní, naopak ke glukokortikoidovému receptoru má minimální afinitu. Právě těmito farmakodynamickými vlastnostmi se vysvětluje jeho pozitivní vliv na metabolické a fyziologické modality. Výše zmíněná studie zahrnula data získaná od 160 žen, které byly randomizovány k užívání jednoho z přípravků COC po dobu jednoho roku. Sledován byl soubor parametrů včetně body mass indexu (BMI), lipidového spektra (HDL, LDL a celkový cholesterol, triglyceridy) nebo krevního tlaku.

BMI pacientek, které dostávaly COC s drospirenonem, bylo po půl roce ve srovnání se začátkem studie signifikantně nižší. Ve větvi s gestodenem tento efekt pozorován nebyl. Drospirenon rovněž vykázal trend příznivějšího vlivu na krevní tlak. Hladina LDL klesla během sledovaného období v obou skupinách, naopak HDL a triglyceridy vzrostly. Výhodou obou přípravků bylo také pozitivní ovlivnění kontroly cyklu, omezení dysmenorey a snížení míry menstruačního krvácení.

Kombinace EE/DRSP tak vykázala za cenu mírných nežádoucích efektů spolehlivý antikoncepční účinek a příznivý vlivu na některé metabolické parametry. Indikována by tak měla být jako kontraceptivum především u žen, které mají sklony k nadváze, hypertenzi nebo dyslipidémii.

(ond)

Zdroj: Yildizhan R. et al. Effects of two combined oral contraceptives containing ethinyl estradiol 30 microg combined with either gestodene or drospirenone on hemostatic parameters, lipid profiles and blood pressure. Arch Gynecol Obstet 2009 Aug; 280 (2): 255–261, doi: 10.1007/s00404-008-0907-x.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se