Účinnost antiosteoporotických léků se může lišit v závislosti na riziku zlomeniny dle FRAX®

4. 3. 2015

Klinické studie porovnávající účinnost jednotlivých antiosteoporotických léků u pacientů s různou pravděpodobností vzniku zlomeniny v následujících 10 letech dle FRAX® (Fracture Risk Assessment Tool) ukázaly, že účinnost bazedoxifenu, klodronátu a denosumabu v prevenci osteoporotických zlomenin klesá se snižujícím se rizikem dle FRAX®, zatímco účinnost raloxifenu, alendronátu a stronciumranelátu je stabilní a není závislá na míře rizika zlomenin dle FRAX®.

Osteoporotické zlomeniny jsou nejzávažnější komplikací postmenopauzální osteoporózy a jejich prevence je hlavním cílem antiosteoporotické léčby. Donedávna se jako primární parametr při rozhodování o antiosteoporotické léčbě používala kostní minerální denzita (BMD). Dnes klinická doporučení podporují používání 10letého rizika zlomenin stanoveného pomocí algoritmu FRAX®, zpracovaného počítačem, který zavedla WHO.

FRAX® má pomoci lékařům identifikovat pacienty, kteří jsou kandidáty antiosteoporotické léčby na základě rizika vzniku zlomeniny v následujících 10 letech. Kromě využití FRAX® jako výchozí informace při rozhodování o zahájení antiosteoporotické léčby je však nyní tento ukazatel rizika v některých studiích hodnocen v souvislosti s účinností antiosteoporotických léků. Jejich výsledky naznačují, že korelace mezi pravděpodobností zlomeniny dle FRAX® a účinností farmakoterapie osteoporózy se může u jednotlivých přípravků lišit.

Raloxifen, alendronát a stronciumranelát vykazují stabilní účinnost v prevenci zlomenin, která při snižujícím se riziku dle FRAX® neklesá.

(zza)

Zdroj: Silverman S. L., Komm B. S., Mirkin S. Use of FRAX®-based fracture risk assessments to identify patients who will benefit from osteoporosis therapy. Maturitas. 2014 Jul 16; pii: S0378-5122(14)00236-9; doi: 10.1016/j.maturitas.2014.07.007. [Epub ahead of print]Štítky
Interní lékařství Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se