TNF-α může ovlivňovat rozvoj poškození arterií u psoriatické artritidy

26. 3. 2014

Psoriatická artritida navozuje proaterogenní remodelaci, kterou podporuje hypertenze. Při rozvoji poškození cév může hrát nezávislou úlohu také tumor-necrosis factor α (TNF-α) a osteoprotegerin.

Italští autoři hodnotili vliv hypertenze a dalších faktorů na strukturální a funkční vlastnosti arterií u pacientů s psoriatickou artritidou (PsA). Sledovali 42 pacientů s PsA průměrného věku 51 let, z nichž mělo 19 normální krevní tlak a 23 hypertenzi, a dále 39 kontrolních věkem a pohlavím odpovídajících osob bez hypertenze a 23 kontrol s hypertenzí. Ultrasonograficky měřili tloušťku intima-media (IMT) karotické tepny a dilataci brachiální tepny navozenou proudem krve po okluzi (FMD).

Výsledky ukázaly větší průměrnou IMT v obou skupinách pacientů s PsA v porovnání s kontrolami bez hypertenze (0,68 mm u PsA s hypertenzí, resp. 0,75 mm u PsA bez hypertenze vs. 0,61 mm u kontrol). Průměrná maximální IMT byla vyšší u PsA s hypertenzí (0,95 mm) v porovnání s PsA bez hypertenze (0,79 mm) i s kontrolami bez hypertenze (0,71 mm). Funkční ukazatel (FMD) byl narušen s pacientů s PsA v porovnání s kontrolami bez hypertenze (5,7 % u PsA bez hypertenze, 6,0 % u PsA s hypertenzí vs. 9,3 % u kontrol bez hypertenze). Hodnoty IMT přímo souvisely s hladinou TNF-α, osteoprotegerinu, výškou krevního tlaku a lipidémií. Převrácená závislost byla zjištěna mezi FMD a hladinou TNF-α a hodnotou krevního tlaku.

Zdá se, že poškození arterií u pacientů s PsA dané proaterogenním stavem podporuje nejen vysoký krevní tlak, ale i TNF-α.

(zza)

Zdroj: Puato M., Ramonda R., Doria A., et al. Impact of hypertension on vascular remodeling in patients with psoriatic arthritis. J Hum Hypertens. 2014 Feb; 28 (2): 105–10; doi: 10.1038/jhh.2013.62. Epub 2013 Jul 11.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se