Snížení aktivity revmatoidní artritidy při podávání inhibitorů TNF-α může příznivě ovlivnit lipidový profil

3. 6. 2015

Italská studie ukázala, že dosažení nízké aktivity choroby nebo remise při léčbě revmatoidní artritidy (RA) inhibitorem TNF-α + chorobu modifikujícími léky (DMARD) + kortikosteroidy je spojeno s úpravou lipidového profilu.

U pacientů s RA je často přítomen tzv. aterogenní lipidový profil, který pravděpodobně souvisí se zánětlivou reakcí. Do patogeneze RA, ale i do poruchy lipidového profilu a aterosklerózy jsou zapojeny zánětlivé cytokiny, především tumor necrosis factor α (TNF-α). Autory této studie proto zajímalo, jaký vliv má léčba inhibitory TNF-α v kombinaci s DMARD a kortikosteroidy na lipidový profil pacientů s aktivní RA.

Získané údaje nenaznačily žádný významný vliv této kombinace na lipidový profil. Ovšem analýza dat podle klinické odpovědi na léčbu ukázala příznivější lipidový profil u pacientů, u nichž bylo při této kombinaci léků dosaženo nízké aktivity choroby nebo remise.

To znamená, že lepší kontrola zánětu a aktivity choroby může mít příznivý vliv na lipidové parametry, a tedy i na kardiovaskulární riziko pacientů s RA.

(zza)

Zdroj: Cacciapaglia F., Anelli M. G., Rinaldi A., et al. Lipid profile of rheumatoid arthritis patients treated with anti-tumor necrosis factor-alpha drugs changes according to disease activity and predicts clinical response. Drug Dev Res. 2014 Nov; 75 Suppl 1: S77–80. doi: 10.1002/ddr.21203.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se