Revmatoidní artritida jako příčina mnohočetných mozkových infarktů

23. 2. 2015

U 52letého muže s mnohočetnými mozkovými infarkty byla zjištěna laterální atlantoaxiální subluxace (AAS) z důvodu revmatoidní artritidy (RA) vedoucí ke stenóze vertebrální arterie. Subluxace byla způsobena závažnými erozivními změnami kloubních ploch prvních krčních obratlů. Jde o první popsaný případ ischemie mozku spojené s AAS.

Tento muž, který měl v anamnéze 6 let trvající RA, byl vyšetřen z důvodu náhlého výpadku zorného pole a mírné cerebrální ataxie. Magnetická rezonance (MR) hlavy ukázala akutní mnohočetné infarkty ve vertebrobazilárním povodí a na MR angiografii byla zjištěna stenóza levé arteria vertebralis. Boční rentgenový snímek krční páteře v neutrální poloze ukázal přední AAS. Na angiografii mozku byla zjištěna okluze pravé a. vertebralis a závažná stenóza segmentu V3 levé a. vertebralis. Trojrozměrná CT angiografie kraniovertebrální junkce pak ukázala laterální AAS z důvodu závažné eroze kloubních ploch a stenózu úseku V3 levé a. vertebralis způsobenou kostním segmentem.

Při konzervativní léčbě došlo u pacienta k paréze nervus oculomotorius vlevo z důvodu dalšího iktu. Za dva měsíce pacient podstoupil zadní okcipitocervikální fúzi s použitím štěpu z kyčelní kosti. Pooperační průběh byl bez komplikací a stenóza levé a. vertebralis vymizela. Během 45 měsíců dalšího sledování nedošlo k žádným dalším mozkovým infarktům. Kostní fúze byla radiograficky potvrzena na trojrozměrné CT angiografii, která také ukázala dobrou průchodnost levé a. vertebralis.

Tato kazuistika poukazuje na možnost vzniku AAS v důsledku revmatoidní artritidy, která může vést k arteriální stenóze a infarktům ve vertebrobazilárním povodí.

(zza)

Zdroj: Takeshima Y., Matsuda R., Hironaka Y., et al. Rheumatoid Arthritis-induced Lateral Atlantoaxial Subluxation with Multiple Vertebrobasilar Infarctions. Spine (Phila Pa 1976). 2014 Nov 7. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se