Přidání metotrexátu k inhibitorům TNF nezvyšuje u psoriatické artritidy odpověď na léčbu

11. 3. 2014

Kombinace inhibitoru TNF s metotrexátem u pacientů s psoriatickou artritidou nevede v porovnání se samotnou antiTNF terapií ke zvýšení odpovědi na léčbu, ale může prodloužit pokračování v léčbě.

Tato analýza vychází z údajů od 440 pacientů s psoriatickou artritidou z norské longitudinální observační studie NOR-DMARD. Jednalo se o pacienty, u nichž byla poprvé zahájena léčba inhibitorem TNF buď v monoterapii (n = 170), nebo v kombinaci s metotrexátem (n = 270). Mezi těmito skupinami byl porovnáván podíl pacientů s odpovědí na léčbu a s pokračováním v léčbě po 3, 6 a 12 měsících. Stejná analýza byla provedena u pacientů s prokázaným otokem kloubů při vstupu do studie.

Skupiny měly podobné vstupní charakteristiky s výjimkou většího počtu oteklých kloubů při vstupu do studie ve skupině s kombinovanou léčbou. Odpověď na léčbu byla ve skupině s monoterapií i s kombinovanou léčbou podobná, a to jak u celé populace, tak u pacientů s otokem kloubů. Pokračování v léčbě bylo s hraniční statistickou významností vyšší ve skupině, která kromě antiTNF léčby užívala také metotrexát (p = 0,07). Nezávislými prediktory vysazení antiTNF léčby byly absence podávání metotrexátu a aktuální kuřáctví.

Úloha kombinované léčby metotrexátem a antiTNF přípravky je dobře známa u revmatoidní artritidy a ankylozující spondylititdy. Tato analýza, publikovaná v lednu 2014, ukázala, že u psoriatické artritidy nevede přidání metotrexátu k inhibitoru TNF ke zvýšení odpovědi na léčbu. Přidání metotrexátu by ale stejně jako zanechání kouření mohlo zvýšit počet pacientů, kteří pokračují v léčbě.

(zza)

Zdroj: Fagerli K. M., Lie E., van der Heijde D., et al. The role of methotrexate co-medication in TNF-inhibitor treatment in patients with psoriatic arthritis: results from 440 patients included in the NOR-DMARD study. Ann Rheum Dis. 2014 Jan 1; 73 (1): 132–7; doi: 10.1136/annrheumdis-2012-202347. Epub 2013 Jan 3.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se