Po dosažení remise u revmatoidní artritidy je výhodnější nevysazovat etanercept, ale pouze snížit jeho dávku v kombinaci s metotrexátem

12. 1. 2015

Pacienti s časnou aktivní revmatoidní artritidou, u nichž byla po 1 roce léčby etanerceptem + metotrexátem po dosažení remise snížena dávka etanerceptu na polovinu (25 mg), dosáhli v následujícím roce většího podílu remisí, než když jim byl nadále podáván pouze metotrexát nebo placebo.

Do této studie byli zařazeni pacienti dosud neléčení metotrexátem ani biologickou léčbou. V první, otevřené fázi studie užívali 50 mg etanerceptu plus metotrexát jednou týdně po dobu 52 týdnů. Pacienti, kteří po 39 nebo 52 týdnech dosáhli remise, byli poté randomizování k podávání 25 mg etanerceptu plus metotrexátu nebo samotného metotrexátu nebo placeba po dobu 39 týdnů v rámci dvojitě zaslepené druhé fáze studie. U všech pacientů, kteří po 39 týdnech této fáze studie dosáhli remise, byla léčba vysazena a probíhalo sledování až do 65. týdne (fáze vysazení léčby).

Z 306 zařazených pacientů jich vstoupilo do dvojitě zaslepené fáze 193 a do fáze vysazení léčby 131. Podíl pacientů s přetrvávající remisí ve dvojitě zaslepené fázi studie, což byl primární cíl studie, byl vyšší ve skupině s kombinací snížené dávky etanerceptu a metotrexátu (63 %, 40/63) než ve skupině se samotným metotrexátem (40 %, 26/65, p = 0,009) i než s placebem (23 % 15/65, p < 0,001). Co se týká podílu pacientů v remisi na konci fáze vysazení léčby, ve skupině s kombinovanou léčbou (44 %) byl podíl nevýznamně větší než ve skupině se samotným metotrexátem (29 %, p = 0,10) a významně větší než ve skupině s placebem (p = 0,02). Mezi skupinami nebyly zjištěny rozdíly z hlediska radiografické progrese onemocnění. Závažné nežádoucí účinky byly hlášeny u 5 % pacientů s pokračující kombinovanou léčbou, u 3 % pacientů se samotným metotrexátem a u 3 % pacientů s placebem.

Autoři došli k závěru, že pokračující kombinovaná léčba se snížením dávky etanerceptu po dosažení remise může zajistit lepší kontrolu choroby než následné podávání samotného metotrexátu nebo placeba.

(zza)

Zdroj: Emery P., Hammoudeh M., FitzGerald O., et al. Sustained remission with etanercept tapering in early rheumatoid arthritis. N Engl J Med. 2014 Nov 6; 371 (19): 1781–92. doi: 10.1056/NEJMoa1316133.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se