Periodontitida jako spouštěč revmatoidní artritidy

16. 2. 2015

Kazuistika 61letého muže s potvrzenou revmatoidní artritidou (RA), u něhož došlo k remisi po léčbě apikální periodontitity 2. horního moláru bez specifické antirevmatické léčby, ukazuje možnost zapojení periodontitidy do patofyziologie RA.

Revmatoidní artritida je zánětlivé polyartikulární autoimunitní onemocnění. Podle autorů této kazuistiky publikované v prosinci 2014 jde o první popsaný případ, kdy by zjištěný patogen mohl fungovat jako spouštěč revmatoidní artritidy.

61letý muž byl vyšetřen z důvodu migrující artritidy a byly u něj zjištěny protilátky proti citrulinovému proteinu. Splňoval kritéria pro diagnózu RA podle Evropské ligy proti revmatismu a Americké revmatologické společnosti z roku 2010. Rentgenové vyšetření prokázalo chronickou apikální periodontitidu druhého horního moláru. Poté co byl tento chronický zánět vyléčen, došlo k remisi RA, aniž by pacient užíval jakoukoliv antirevmatickou léčbu.

Je možné, že periodontitida byla spouštěčem RA, což lze vysvětlit enzymatickým působení bakterie Porphyromonas gingivalis, které pravděpodobně vyvolává imunitní reakci proti kolagenu. V profylaxi a léčbě RA je proto vhodné zvážit identifikaci a případnou léčbu periodontitidy.

(zza)

Zdroj: Salemi S., Biondo M. I., Fiorentino C., et al. Could early rheumatoid arthritis resolve after periodontitis treatment only?: case report and review of the literature. Medicine (Baltimore). 2014 Dec; 93 (27): e195.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se