Nebyly nalezeny dostatečné vědecké důkazy o přínosu včelího jedu v léčbě revmatoidní artritidy

14. 4. 2015

Systematický přehled literatury ukázal pouze jednu randomizovanou kontrolovanou studii dokládající, že aplikace včelího jedu do akupunkturních míst zmírňuje příznaky revmatoidní artritidy (RA). To neumožňuje vyvodit jasné závěry.

Autoři této práce se pokusili najít vědecké důkazy o přínosu včelího jedu u pacientů s revmatoidní artritidou, který je často popisován v lidovém léčitelství. Provedli průzkum 14 odborných databází a vyhledali randomizované kontrolované studie s pacienty s RA, u nichž byl hodnocen účinek včelího jedu. Intervence spočívala v injekční aplikaci purifikovaného ředěného včelího jedu do akupunkturních bodů. Zařazeny byly studie, které porovnávaly aplikaci včelího jedu samostatně či v kombinaci s běžnou léčbou oproti samotné běžné léčbě. Primárním sledovaným parametrem byla ranní ztuhlost, bolest a otok kloubů. Sekundární sledované parametry zahrnovaly sedimentaci erytrocytů, C-reaktivní protein (CRP), revmatoidní faktor, počet kloubů postižených RA a nežádoucí účinky pravděpodobně související s RA.

Ze 304 potenciálních studií splňovala zařazovací kritéria pouze jedna. Ukázala, že v porovnání s placebem (injekce fyziologického roztoku) aplikace včelího jedu účinněji zmírňuje bolest kloubů, snižuje počet oteklých kloubů, počet citlivých kloubů, sedimentaci erytrocytů a CRP, ne však ranní ztuhlost.

Autoři došli k závěru, že počet kvalitních studií a celková velikost vzorku jsou příliš malé na to, aby bylo možné vyvodit jednoznačné závěry o účinnosti včelího jedu podávaného do akupunkturních míst u pacientů s revmatoidní artritidou.

(zza)

Zdroj: Lee J. A., Son M. J., Choi J., et al. Bee venom acupuncture for rheumatoid arthritis: a systematic review of randomised clinical trials. BMJ Open. 2014 Nov 7; 4 (11): e006140. doi: 10.1136/bmjopen-2014-006140.

 

 Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se