Metotrexát ulevuje od bolesti a léčí synovitidu při osteoartróze kolene

14. 6. 2014

Metotrexát (MTX) je lék hojně využívaný při léčbě revmatoidní artritidy a dalších zánětlivých onemocnění. Tým egyptských lékařů se rozhodl vyzkoušet, zda je účinný také v léčbě bolestí při osteoartrózách kolene.

Po dobu 28 týdnů probíhala na Alexandrijské univerzitě dvojitě zaslepená randomizovaná kontrolovaná studie, které se zúčastnilo 144 pacientů s osteoartrózou kolene. Metotrexát se ukázal jako účinný nejen v redukci bolesti a zánětu, ale také v podpoře samotné funkčnosti kloubu.

Většina zúčastněných pacientů byly obézní ženy (BMI 28 a více) starší 60 let s pokročilou osteoartrózou kolene a klinickým záznamem o synovitidě. Pacienti byli rozděleni na dvě skupiny – jedna skupina dostávala 25 mg MTX týdně, kontrolní skupina dostávala placebo.

Lékaři měřili bolestivost kloubu pomocí vizuální analogové škály bolesti (VAS), jeho funkci hodnotili podle indexu WOMAC (index Západní ontarijské univerzity a Univerzity McMaster) a přihlíželi i k aktivitě denního života (ADL) pacientů. Na počátku studie byla všem zúčastněným změřena síla synovie a výpotku v koleni pomocí Dopplerovy ultrasonografie.

Celých 28 týdnů studie dokončilo 130 pacientů. U 58 % z těch, kteří užívali MTX, se bolest na škále VAS snížila o 20 a více bodů (z 66,7 na 40,5). V kontrolní skupině se bolest snížila méně dramaticky (z původních 66,7 na 51,7) a jen u 25 % pacientů. Pacientům bylo umožněno nadále užívat své léky proti bolesti. Jejich spotřeba byla s MTX nižší než u kontrolní skupiny. U pacientů užívajících MTX se také zlepšila funkce kloubu podle indexu WOMAC, vylepšila se pohyblivost a do konce zkoušky se také klinicky významně snížila zánětlivá exsudace kloubu a zmenšil se objem synoviální tkáně.

Synovitida má podle autorů na vzniku bolestí, zánětlivých změn kloubu a destrukci chrupavky u osteoartróz hlavní podíl. MTX se proto zdá dobrou volbou při léčbě těchto potíží.

(jez)

Zdroj: Abou-Raya A., Abou-Raya S., Khadrawe T. Methotrexate in the treatment of symptomatic knee osteoarthritis: randomised placebo-controlled trial. Ann Rheum Dis (2014) Mar 27; doi: 10.1136/annrheumdis-2013-204856Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se