Astma, rýma a noční dušnost

30. 5. 2011

Astma s mnohočetnými příznaky ("multi-symptom asthma"), kdy má astmatik na zavedené léčbě ataky dušnosti a opakovaného sípotu a k tomu alespoň jednu další obtíž spojenou s dýcháním, je podle výzkumů švédských lékařů daleko častěji spojeno s nosní obstrukcí a rýmou než astma s chudou symptomatologií.

Astma s mnohočetnými příznaky ("multi-symptom asthma"), kdy má astmatik na zavedené léčbě ataky dušnosti a opakovaného sípotu a k tomu alespoň jednu další obtíž spojenou s dýcháním, je podle výzkumů švédských lékařů daleko častěji spojeno s nosní obstrukcí a rýmou než astma s chudou symptomatologií. Tito pacienti mají navíc dvakrát častěji než ostatní astmatici riziko vzniku nočních záchvatů. Vyplývá to z výsledků velké randomizované švédské studie, do níž bylo zahrnuto více než osmnáct tisíc respondentů.

Zmiňovaná studie se uskutečnila v průběhu roku 2008. Účastníkům bylo rozesláno na třicet tisíc dotazníků, ve kterých odpovídali na otázky týkající se astmatu a jeho léčby, alergické rýmy, respiračních a nosních symptomů. Vědci sledovali souvislost multisymptomového astmatu s nosními příznaky, a to zejména chronickou rinosinusitidou, definovanou jako přetrvávaní nosních příznaků déle než 12 týdnů v roce.

Analýza získaných dat prokázala 2,1% výskyt multisymptomového astmatu v celkové populaci. Tito astmatici jsou na rozdíl od astmatiků s chudou symptomatologií více než dvojnásobně ohroženi nočními záchvaty (p < 0,0001). Prevalence alergické rinitidy byla sice v obou skupinách stejná, ale nosní obstrukce a rýma se významně častěji objevovaly u multisymptomového astmatu. Riziko vzniku multisymptomového astmatu bylo významně zvýšeno, pokud byl přítomen jeden nebo více příznaků chronické rinosinusitidy (p < 0,01).

Studie prokázala těsný vztah výskytu vícero nazálních symptomů a multisymptomového astmatu. Tato souvislost tedy poukazuje na význam diagnostiky astmatu u pacientů s nazálními symptomy a naopak.

(zak)

Zdroj: Lötvall J., Ekerljung L., Lundbäck B. Multi-symptom asthma is closely related to nasal blockage, rhinorrhea and symptoms of chronic rhinosinusitis-evidence from the West Sweden Asthma Study. Respir Res. 2010 Nov 26; 11: 163.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se