Dermatologické potíže způsobené houbou šiitake a možnosti jejich léčby

24. 11. 2016

Móda ve stravování se mění snad častěji než v odívání. Z běžných bezvýznamných potravin se stávají zázraky s neuvěřitelnými účinky a univerzální všeléky, kterých jsou plné obchody, aby byly vzápětí zapomenuty. Jedním ze současných hitů jsou houby šiitake, jejichž konzumace za syrova však nemusí dobře dopadnout.

Popis případu

61letý muž navštívil lékaře pro náhle vzniklý motýlovitý erytém a svědivé erytematózní pruhovité eflorescence na trupu a končetinách. Na flexorových plochách horních končetin měl četné petechie. Příznaky se objevily jeden den po konzumaci syrových hub šiitake.

Biopsie z pokožky levé části břicha ukázala řídkou perivaskulární a intersticiální dermatitidu s eozinofilií a ložiskovou přítomností nekrotických keratinocytů a navazujících vakuolárních změn.

Byla indikována léčba 0,1% triamcinolonem v masti a perorálními antihistaminiky. Eflorescence se zhojily s minimální hyperpigmentací během 1 týdne od započetí léčby. Pacient byl edukován o příčině obtíží a nevhodnosti konzumace syrových hub šiitake, jejíž opakování by mohlo vést k rekurenci potíží.

Patogeneze kožních obtíží a jejich léčba

Houževnatec jedlý neboli šiitake pochází z Asie, kde jsou informace o možných důsledcích požívání této houby v syrovém stavu dobře známy. K nám byla dříve importovaná jako potravina pro přípravu asijských pokrmů, ale v poslední době se zde pěstuje a prodává jakožto populární prostředek alternativní medicíny. Pěstitelé například doporučují konzumaci v syrovém stavu k regulaci hladin krevních lipidů.

Patogeneze kožních změn vzniklých po požití houževnatce je nejasná. Alergický původ nebyl prokázán, distribuce a vzhled projevů napovídají možnou souvislost se škrábáním. Na mechanismu vzniku se údajně může podílet polysacharid lentinan, který zvyšuje sekreci interleukinu 1 a způsobuje vazodilataci a krvácení. Diagnóza se obvykle stanovuje podle klinického obrazu a anamnézy.

Kromě topických kortikoidů a perorálních antihistaminik je také možné použít PUVA terapii, která rychle ulevuje od svědění.

(pez)

Zdroj: Wang A. S., Barr K. L., Jagdeo J. Shiitake mushroom-induced flagellate erythema: a striking case and review of the literature. Dermatol Online J 2013; 19 (4): 5.Štítky
Dermatologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se