Zvýšená konzumace alkoholu vede k vyššímu riziku rozvoje kolorektálního karcinomu

16. 9. 2015

Alkohol je celosvětově konzumován ve značném množství a zároveň je spojován s více než 60 různými diagnózami. A právě pití alkoholu také často souvisí s vyšším rizikem rozvoje kolorektálního karcinomu (CRC).

Existuje několik teorií, jak jsou spolu tyto dvě věci propojeny. Alkohol se ve tkáních chová jako prooxidant, a to především svým vlivem na lipidy obsažené v membráně. Navíc může nastartovat expresi enzymů souvisejících s kancerogenezí. Dále může být alkohol nepřímou příčinou CRC přes oslabení imunitního systému.

Mezinárodní tým autorů provedl metaanalýzu, aby zjistil vztah mezi alkoholem a CRC. Do svého přehledu zařadil práce, které byly publikovány před červencem roku 2014 – dvě kohortové studie a 22 studií případů a kontrol. Celkem tedy bylo zhodnoceno 24 studií, z nichž 8 bylo z asijských zemí, 5 z Evropy a 11 studií bylo ze Spojených států amerických. Tento průzkum PubMedu byl proveden nezávisle dvěma odborníky.

Výsledky hovořily jasně proti alkoholu. Zjištěné relativní riziko pro vznik CRC bylo u jakéhokoli příjmu alkoholu v porovnání s žádným či příležitostným pitím 1,13. Pokud by nás zajímalo, jak s tímto rizikem souvisí množství zkonzumovaného alkoholu, byly vytvořeny 3 podskupiny – lehké pití alkoholu (≤ 12,5 g/den, odpovídá maximálně 1 drinku denně), střední konzumace alkoholu (12,6 až 49,9 g/den) a těžké pijanství (≥ 50,0 g/den, odpovídá 3 a více drinkům denně), pro něž v daném pořadí platila relativní rizika 1,07; 1,23 a 1,37. Ve výsledcích nebyly nalezeny žádné rozdíly po rozdělení pacientů dle pohlaví a lokalizace nádoru.

Tato studie poskytuje jasný důkaz, že konzumace alkoholu je jedním z rizikových faktorů rozvoje CRC. Zároveň potvrzuje, že riziko je tím vyšší, čím větší je spotřeba alkoholu, a to bez rozdílu pohlaví.

(boba)

Zdroj: Wang Y., Duan H., Yang H., Lin J. A pooled analysis of alcohol intake and colorectal cancer. Int J Clin Exp Med 2015; 8 (5): 6878–6889.Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se